» 
»
 

Akciğer kanserinde erken teşhis ve tanı çok önemli

Akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı tehlikeli bir hastalık olan akciğer kanseri erken teşhis ve tanısı sayesinde uzun süreli yaşam oranı yüzde 85'lere kadar yükselebiliyor.

Akciğer kanserinde erken tanı sayesinde hastaların cerrahi tedavi ile uzun süreli yaşamın yüzde 85'lere kadar yükselebildiğini ifade eden Medicana International İstanbul Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Oğuzhan Özyurtkan, günde ortalama 450 kişiye akciğer kanseri teşhisi konulduğunu belirtti. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen akciğer kanserinin dokulardaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalık olduğunu ifade eden Özyurtkan, bu çoğalma neticesinde hücrelerin çevredeki dokuları sarabildiğini ya da akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile metastaz olarak sonuçlanabildiğini kaydetti.
Dünyadaki kanser türleri arasında her yıl 1,3 milyon kişinin ölümüne neden olan akciğer kanserinin en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu belirten Özyurtkan, akciğer kanserinin en sık görülen sebebini sigara kullanımı olarak açıkladı.

Erkeklerde akciğer kanserinden ölümlerin gelişmiş ülkelerde yüzde 92-94'ünün, kadınlarda ise yüzde 78-80'inin sigara kullanımına bağlı olduğunu dile getiren Özyurtkan, ülkedeki sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanseri görülme sıklığının da arttığına işaret etti. Özyurtkan, Türkiye'de akciğer kanseri olan hastaların kadınlarda yüzde 17'sinin erkeklerde ise yüzde 94'ünün sigara içtiklerini bildirdiklerini ifade etti.

Sadece sigara içen kişilerde değil sigara dumanına maruz kalan kişilerde de akciğer kanseri riski bulunduğunu belirten Doç. Dr. Özyurtkan, kanser riskinin içme süresi, günlük içilen sigara sayısı, erken başlama yaşı, derin çekme ve katran miktarı ile arttığına, kullanımı bırakma süresi ile azaldığına dikkat çekti. İçilen sigara miktarının artması ile birlikte riskin katlanarak arttığını belirten Özyurtkan, sigarayı bırakmakla birlikte riskin de giderek azaldığını ifade etti.

AKCİĞER KANSERİNDE ASBEST FAKTÖRÜ
Asbest adı verilen ve bazı endüstrilerde kullanılan mineralin havada dolaşarak kıyafetlere yapıştığını ve solunduklarında akciğerlere yerleşerek hücrelere zarar verdiğini belirten Özyurtkan, doğal olarak fiberlerde bulunan asbestim kanser riskini arttırdığına işaret etti.

ERKEN TANI HAYATİ
Akciğer kanseri nasıl tedavi edilir buna ilişkin açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Özyurtkan, küçük hücreli akciğer kanserinde temel prensip olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulandığını, bu hastalarda cerrahinin çok az düşünüldüğünü ifade etti. Akciğer kanserinin yayılmayı en çok seven ve tanı konulduğu anda büyük oranda hastanın ileri evrede olduğu bir hastalık olduğunu belirten Özyurtkan, küçük hücreli olmayan seçilmiş bazı hastalarda ise cerrahi uygulamanın yaşam şansını arttırdığını ifade etti. Erken tanının akciğer kanserinde oldukça önemli olduğuna değinerek, erken dönemde cerrahi tedavi ile uzun süreli yaşamın yüzde 85 gibi yüksek oranlara varabildiğini dile getiren Özyurtkan, akciğer kanserinden ölüm nedeni olarak en çok metastaza işaret etti ve bu nedenle erken tanının önemli olduğunu kaydetti.

CERRAHİ TEDAVİ UYGULANABİLEN AKCİĞER KANSERİ TÜRÜ
Küçük hücreli olmayan ve 4 evreye ayrılan akciğer kanserlerinin 1. ve 2. evrelerinde cerrahi tedavi uygulandığı bilgisini veren Özyurtkan, cerrahi tedavinin anatomik olarak hastalıklı akciğer dokusunu çıkararak mediastendeki lenf bezlerini onkolojik prensipler çerçevesinde çıkarmak olduğunu belirtti. 3. evredeki hastalarda ise kalp, mediasten, trakea, göğüs duvarı kemikleri ve omurga, aort gibi büyük damarlar olmak üzere komşu organlarda tutulum olması nedeniyle seçilmiş bazı hastalarda neoadjuvan kemoterapi ya da radyoterapi ile ameliyat öncesi tümörün küçültülmesi operasyonlarının uygulanabileceğini kaydetti. Özyurtkan , evre 4 hastalarda ise diğer organlara metastaz olması nedeniyle hastalığın tedavisinde genellikle kemoterapi ya da radyoterapi veya kemo-radyoterapi ile yapıldığı bilgisini paylaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *