» 
»
 

Akdeniz'de yeni bir facia daha

Libya açıklarında batmış hale bulunan mülteci botunda 200'den fazla mültecinin bulunduğu ve 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. İtalyan sahil güvenlik ekiplerinin arama çalışmaları için farklı kolluk kuvvetlerinden destek istediği belirtiliyor.

Akdeniz açıklarında çok uzun zamandır devam eden göçmen facialarına bir yenisi eklendi.. İtalya sahil güvenlik ekipleri, Libya açıklarında 200'den fazla mülteciyi taşıyan botun battığını bildirirken, olayda 20 mültecinin ölü olarak bulunduğunu açıkladı. Reuters haber ajansından bildirilen haberin devamında arama kurtarma çalışmaları sürdürüldüğü ve sahil güvenlik ekiplerinin çalışmalar için daha fazla destek istediği ifade edildi.
Birleşmiş Milletler geçtiğimiz 15 Mayıs haftasında, batan iki teknedeki 250’den fazla göçmenin kaybolduğunu açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamaya göre, mülteci botlarından birinin Libya açıklarında bulunduğu sırada içindeki 163 göçmenle suya battığını ve içlerinden altı kişinin sahil güvenlik ekipleri tarafından kıyıya çıkarıldığını açıkladı. Akdeniz'e 132 göçmenle açılan bir diğer bottan da 50 göçmen kurtarıldı ve İtalya bulunan Sicilya Adası'na getirildiği de haberde yer alan bilgiler arasında.
Sadece 2017 Mayıs ayının ilk günlerinden bu güne kadar hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 600'e yakın olduğu bildirildi. İtalyan sahil güvenlik ekipleri ve diğer göçmen kurtarma gönüllülerin Mayıs 2017 tarihten bu yana kurtardığı göçmen sayısının tahmini 7 bin 500 kişiyi kurtardığı ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında Akdeniz bölgesinde 1300'den fazla göçmenin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *