» 
 

Akfen Holding Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 40 hissesini devrediyor

Akfen Holding yaptığı açıklamada Mersin Limanı'ndaki yüzde 40 hisseyi Avustralyalı altyapı fon şirketi IFM Investors'a devredeceğini açıkladı.

Akfen Holding, Mersin Uluslararası Limanı'ndaki yüzde 50'lik hissedeki yüzde 40'lık payı Avustralyalı IFM Investors'a devreden hisse devir sözleşmesini imzaladı. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın konuya ilişkin yaptığı açıkamada, “Türkiye’ye yapmış olduğumuz yatırımlara yabancı sermayeyi ortak ederek ‘taze döviz’in ülkemize girişini blok hisse satışı yoluyla yapmaya çaba gösteriyoruz. Bu tür hisse ihraçları en değerli ihracat kalemi sayılmalıdır. Şirketlerimizi ölümsüzleştirmek için yapılan bu hisse ihracı Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 33’ünü EBRD ve IFC’ye, TAV Havalimanları Holding’deki yüzde 8.1’lik hissesini Fransa merkezli Aéroports de Paris şirketine devreden Akfen Holding, Mersin Uluslararası Liman'ının yüzde 40'lık payını 869 milyon dolara devretti. Akın, elde edilecek gelirin 6.9 milyar liralık yatırım projelerinde kullanılmaya devam edileceğini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *