Akıllı otomobiller artık hayal değil!

Otomotiv şirketleri gelişen teknolojiyi sürücülere daha fazla konfor ve güvenlik sağlamak için kullanıyor. Yakın gelecekte sürücüsüz araçların yollarda olması ise artık hayal değil.

Otomotiv endüstrisi hızla gelişen teknolojiye ayak uydurarak sürücülere hem konfor sağlamak hem de güvenliği en üst düzeye çıkarmak için birbirleriyle adeta yarışıyor. Otomobil dünyasına yeni bir boyut kazandıran bu teknolojiler sayesinde araçlar daha da akıllanıyor ve yakın zamanda sürücüsüz araçların yollarda olması mümkün gibi görünüyor.

Alman otomobil şirketlerinden BMW Driving Asistant Plus adını verdiği akıllı sürüş asistanını yeni serisi 5'te kullandı. Volkswagen Grubu markalarının, yüksek performanslı lüks araç üreticisi Porsche, ABD'li elektrikli araç üreticisi Tesla'ya rakip bir elektrikli otomobil projesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. BMW ve Porsche'nin yanı sıra Japon otomobil devi Nissan da konsept aracı Vmotion 2.0 tanıtımı ile sürücüsüz araç kullanma deneyimini yaşatma konusunda iddiasını ortaya koydu.

Nissan'ın 2017 Detroit Otomobil Fuarı'nda tanıttığı konsept aracı Vmotion 2.0 içerdiği ProPilot sistemi ile sürücüden bağımsız olarak saatte 100 kilometre hıza ulaşabilirken, sistem devredeyken etrafındaki nesneleri algılıyor ve otomatik olarak durabiliyor. Aracın içindeki yatay ekranda ise etraftaki nesneler sürücüye gösteriliyor.

Porsche Mission E ise bataryayla çalışıyor ve 2020 yılında üretiminin başlaması planlanıyor. Eğer araç tamamlanırsa Porsche'nin elektrikli ilk aracı olacak. Söz konusu aracın en önemli özelliği ise sürücünün ekrandaki menüden bir sekmeyi etkin hale getirmek isteğinde o tarafa bakarak direksiyon üzerindeki butona basmak suretiyle seçim yapabilmesi olarak belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *