Akıllı telefon satışı bir ayda 1.9 milyona ulaştı

Akıllı telefonlar hayatımızın büyük bir parçası halinde geldi ancak araştırmalar gösteriyor ki pek çok insana sadece akıllı telefon sahibi olmak yeterli gelmiyor. Aynı zamanda teknolojiyi takip eden vatandaşlar her yeni çıkan telefonu almayı ihmal etmiyor.

Günümüzde büyük bir pazar haline gelen cep telefonu sektörü sürekli çıkardığı yeni modelleri ile insanları cezbetmeye devam ediyor. Sadece bir akıllı telefon sahibi olmakla yetinmeyen kullanıcılar her yıl çıkan yeni modelleri alarak teknolojiyi de takip etmeyi ihmal etmiyor. Bir taraftan işsizlik, yoksulluk tartışmaları sürerken, araştırma şirketi GFK'nın Perakende Paneli yaptığı çalışmaya göre Türkiye'de 2015'de 12 milyon adet olan akıllı telefon satışının geçtiğimiz yıl 12,5 milyon adet olduğu ortaya çıktı. Fiyatları 5 bin TL'ye kadar ulaşan akıllı telefonların 2017'nin ilk ayında ise satış rakamı 1.9 milyona ulaştı bile.

Akıllı telefon kullanıcılarının tercihleri ise yüzde 94 oranında 4,5 G uyumlu telefonlar olurken, satın alınan telefonların yüzde 47'si ise 5 inçten büyük ekrana sahip telefonlar oldu. Dünya geneline bakıldığında 2015 yılında akıllı telefon satışları yüzde 6,6 büyüdü ve 1,4 milyar adet satış gerçekleşti. Satışların yüzde 28'si gelişmiş ülkelerde olsa da bu ülkelerdeki akıllı telefon pazarında büyümenin yavaşladığı görüldü. Bunun sebebi olarak ise giderek artan sahiplik oranı gösterildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *