» 
 

Aldatıcı ve usulsüz reklamlara ceza yağdı

2017 yılının ilk 6 ayında aldatıcı ve usulsüz reklamlara Reklam Kurulu 5 milyon 850 bin lira ceza verdi. Gıda sektörü 1.7 milyon lira ceza ilk sırada yer aldı.

Vatandaşları yanıltan ve usulsüz yayınlanan reklamlara Reklam Kurulu ceza yağdırdı. Yılın ilk yarısında yaklaşık 6 milyon lira ceza verilirken, ceza alan sektörler arasında ilk sırada gıda bulunuyor. İlk 6 ayda Kurul, 1991 dosyayı karara bağlarken, 1576'sı ön incelemede başvuru eksikleri ve mevzuata aykırılık nedeniyle detaylı incelemeye değer bulunmadı. 425 dosyanın 51'inde ise mevzuata aykırılık tespit edilmedi. 362 dosyada durdurma cezası, 76 dosyada da idari para ve durdurma cezası verildi.

Toplam 5 milyon 850 bin lira olarak uygulanan cezaların sektörel dağılımına bakıldığında 1,7 milyon lira ile ilk sırada gıda, 1.4 milyon lira ile ikinci sırada iletişim, 1,1 milyon lira ceza ile üçüncü sırada ise sağlık yer aldı. Gıda sektöründe reklamların daha çok ceza almasının öncelikli nedeni, doktor kontrolünde incelenmesi gereken rahatsızlıkların gıda takviyeleri ile tedavi edilebileceği izlenimi oluşturmalarından kaynaklandı.

Reklam durdurma cezalarında ilk sırada yer alan sağlık sektöründe 127 dosya bulunurken, turizm sektörü 43 dosya ile sağlığı takip etti. Reklam Kurulu'na yapılan 2205 başvurunun 944'ü gıda, 357'si kozmetik ve 347'si sağlık sektöründen reklamlar oldu. Başvuruların yüzde 67'sini kamu kurum ve kuruluşları, yüzde 29'unu tüketiciler, yüzde 3'ünü ise rakip firmalar gerçekleştirdi. Yüzde 1 başvuru ise resen yapıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *