» 
»
 

Alerji ve soğuk algınlığı birbirine karıştırılabilir

Soğuk algınlığı ve alerjik rinit benzer bulgular göstermesi nedeniyle birbirinden ayırt edilemeyebilir. Prof. Dr. Üskül, ikisi arasındaki farklar neler, çapraz alerji nedir sorularına yanıt verdi.

Soğuk algınlığı ve alerjik rinit burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi bulgularla seyretmeleri bakımından çoğu zaman birbirine karıştırılır. Okan Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Üskül, soğuk algınlığının, alerjik rinitten farklı olarak kısa sürdüğünü ve genellikle bir haftada geçtiğini, alerjik rinitim ise bazen bahar ayları boyunca devam edebildiğini bildirdi. Üskül, eğer şikayetler bir hafta sonunda geçmiyorsa mutlaka kişinin bir doktora başvurması gerektiğini, bahar aylarında önemsenmeyen alerjik nezle tedavi edilmediğinde alerjik astıma neden olabildiğini kaydetti.

ÇAPRAZ ALERJİ NEDİR?
Polen alerjisi olan kişilerin hassasiyetleri olan bitkilerle aynı aileden bitkilere karşı da reaksiyon göstermesine çapraz alerji denilir. Prof. Dr. Üskül, örneğin huş ağacı polenine alerjisi olan kişilerin elma, armut, havuç, kereviz ve domates yediklerinde de dudaklarında ve damaklarında kaşıntı olabilmesi durumunun çapraz alerji olduğunu aktardı.

ALERJİDE STATİK ELEKTRİĞİN ETKİSİ
Deniz kenarlarında çok az polen bulunmasına karşın yüksek binalarla çevrili sokaklarda, bina yüzeylerinin statik elektriğe neden olması ve polenleri çekmesi nedeniyle daha çok polen olduğunu belirten Üskül, yapılan araştırmalara göre hava kirliliğinin polene duyarlılığı artırdığı bilgisini paylaştı. Üskül ayrıca, yoğun trafiğin olduğu bölgelerde dizel partiküllerine ve poliaromatik hidrokarbonlara maruz kalan kişilerde polen duyarlılığının daha kolay oluşabileceğini ifade etti.

ALERJİK RİNİT TANISI
Saman nezlesi de denilen alerjik rinit alerjenlerin hava yolu ile burnun iç kısmına döşenmesi ve mukozaya yapışarak iltihapsız yangıya neden olması durumu. Çoğunlukla ömür boyu süren bu durum ileri yaşlarda şiddetini azaltabiliyor. Mevsimsel alerjik rinit ise bahar aylarında ortaya çıkan tipine verilen ad. Mevsimsel saman nezlesine neden olan alerjenler en çok ağaç ve ot polenleri olurken, tüm yıl boyunca süren tipine Perenal Rinit deniliyor. Bu rinitten sorumlu alerjenler ev tozu akarları, hayvan tüyleri, küf mantarları, kimyasal maddeler, klor, deterjanlar ve hava kirliliği olarak sayılabilir.

ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ NELER?
Özellikle burun ve gözlerde ortaya çıkan alerjik rinit, burunda gıdıklanma hissi, kaşınma, aşırı akıntı, tıkanıklık, hapşırık krizleri, gözlerde yaşarma, kızarma, kaşıntı ve yanma gibi belirtilerle kendisini gösterir. En tipik belirti ise hapşırmadır ve arka arkaya 15-20 kez tekrarlanabilir. Boğazda meydana gelen tahriş ve geniz akıntısı ise daha çok inatçı bir öksürüğe neden olur.

Ağaç polenleri Şubat ile Mayıs ayları arasında, ot polenleri Mayıs ile Haziran aylarında, yabani ot polenleri ise yaz ortasından başlayarak sonbahara kadar bu tür yakınmalara sebebiyet verebilir. Özellikle sabah saatlerinde ve hava rüzgarlıyken polen miktarında artış olduğu için şikayetler artarken, yağmurlu günlerde havada uçuşan polen miktarı azaldığı için şikayetlerde de azalma olur.

ALERJİK RİNİT TEDAVİSİ
Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjik rinit tedavisinde de en önemli nokta alerjenlerden uzak durmak olacaktır. Ancak bunu yapabilmek için de alerjiye neden olan maddelerin belirlenmesi önemli. Prof. Dr. Üskül, alerjenlerle teması kesmenin mümkün olmaması halinde şikayetlerin belirgin olduğu dönemlerde ilaç kullanımı ile hastalığın kontrol altına alınabildiğini kaydetti. Üskül, İmmunoterapi yani aşı tedavisinin ise özellikle çocuklar ve gençlerde alerjenlerin kesin tespiti sonrasında ilaç tedavisinden yanıt alınmadığı durumlarda önerildiğini açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *