» 
»
 

Alışveriş Merkezlerine otopark için gidildiği ortaya çıktı

Gümrük Bakanlığı araştırma yaptı. Neden AVM'lere gidiyoruz? Yapılan araştırmaya göre AVM'lerin tercih edilmesinin tek nedeni otopark.

Gümrük Bakanlığı AVM'ler ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda AVM'lere otopark için gidildiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre gençler yaşlılara oranla daha çok AVM'lere giderken, kadınlar erkeklere göre daha fazla AVM'yi tercih etti. Yapılan araştırma bir çarpıcı sonucu daha ortaya koydu ve 50 yaş üzeri müşterilerin esnaftan alışveriş yaptığına yer verdi. Hepsi bir yana AVM'lerin otopark için ziyaret edildiği bilgisi ise araştırmanın içeriğinde yer aldı. Bakanlığın yaptığı araştırmada başta deri olmak üzere, giyim, ayakkabı, gıda, taşıt, makine, madeni eşya ve ulaştırma sektörüne yer verildi. Bu iş kollarına yönelik yapılan müşteri araştırmasında gençler daha çok AVM'ye gitmeyi tercih ederken, 50 yaş ve üzeri müşteriler ise esnaftan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Yapılan araştırmada vatandaşların AVM'yi tercih etme nedenleri olarak ürünlerin kalitesi ve çeşitliliği de öne çıkıyor. Buna park otopark, tüketici haklarına saygı ve konfor üst sıralarda yer alıyor. Tabii ödeme seçeneklerindeki kolaylığı da eklemek mümkün görünüyor. AVM'lere 50 yaş üzeri müşterilerin daha az gittiği belirtilirken, daha çok çarşı esnafından alışveriş yaptıkları ortaya çıktı. Genç müşteriler ise daha çok teknolojik gelişmeleri takip etmek için AVM'leri ziyaret ediyor.

Araştırma esnafın daha çok modern çarşı kültürüne sahip olması ve modern çarşılarda yer verilmesi gerçeğini de gözler önüne serdi. Vatandaşlar araştırmada markalaşma yoluna giderken, kalite ve iyi hizmet te ön planda artış gösterdi. Bu bakımdan AVM esnafınında kalite ve iyi hizmet yönünden tüketici haklarını korumada önemli teknolojik gelişmeleri takip etmeleri belirtildi. AVM'lerin tercih edilmesinin bir diğer nedeni olarak ta rahatsız edilmeden ürün seçebilme kolaylığı olduğu belirtildi. Buna ürünü rahat bir şekilde deneyerek almak da eklenince tercih sebebi biraz daha artmış oldu. Ürün çeşitliliği ise yine AVM'lerin tercih sebepleri arasında yerini aldı. Ürünlere rahat ulaşmanın yanında otopark hizmetinin de bulunması alışverişi daha rahatlattığı için AVM'ler popüler duruma gelmiş oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *