» 
»
 

Alkol bağımlılığı tedavisi için farklı bakış açıları mevcut

Alkolün kontrollü kullanımını öğrenmenin tamamen bırakmaya göre daha zor olduğunu belirten Psikolog Kinyas Tekin, alkol bağımlılığı ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

Alkol bağımlığından kurtulmak isteyenlere farklı bakış açıları ve tedavi yaklaşımları bulunduğunu dile getiren Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi Bağımlılık Danışmanı Psikolog Kinyas Tekin, alkol bağımlığı tedavisi hakkında konuştu. Alkolü tamamen bırakmayı savunan uzmanların kontrollü bırakmayı savunanlara göre hedeflerine ulaşma olasılıklarının daha fazla olduğunu belirten Tekin, yapılan çalışmalarda bağımlılık tedavisinde bile kontrollü alkol tüketmenin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Alkol bağımlılığı tedavisinde bazı uzmanların alkolün tamamen bırakılmasını savunurken bazılarının ise alkolü kontrollü şekilde tüketmeyi savunduklarını dile getiren Tekin, çalışmaların sonucunda tedavi gören kişi ile uzmanın aynı görüşte olmalarının önemine işaret etti. Tedavinin başarıya ulaşmasında ortak hedeflere sahip olmanın önemine değinen Tekin, "Kontrollü kullanmayı öğrenmek tamamen bırakmaktan daha zor" dedi.

İsveç Göteborg Üniversitesi Psikoloji Bölümü Alkol Araştırma Projesi kapsamında yapılan bir çalışmada alkol bağımlılığı tedavisi gören 201 yetişkin hastanın 2,5 yıllık izlem sonuçlarına göre hasta ile profesyonelin aynı görüşte olmasının tek başına tedavi başarısında belirleyici olmadığını belirten Tekin, alkol kullanmayı tamamen bırakanların kontrollü kullanmaya çalışanlara göre daha başarılı olduğunu kaydetti. Sağlık Bakanlığının kısa süre önce Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) statüsü verilen hastanelerinde bireyin isteği ve motivasyonu yönünde hareket ettiklerini ve alternatifler üretmeye çalıştıklarını belirten Tekin "Çünk en iyi hedef gidilebilecek hedeftir" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *