Alkol kanser yapar mı sorusunun cevabını bilim adamları verdi!

Alkol tüketenlerin 7 tür kansere doğrudan yakalanma riski olduğunun ortaya çıkarıldığı son 10 yıllık araştırmalar Yeni Zelanda’da gerçekleştirildi. Ekip alkol kullanımının neden olduğu kanser türlerini de belirledi.

Otago Üniversitesi’nden Dr. Jennie Connor, ekibi ile birlikte, Dünya Kanser Araştırma Fonu, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kuruluşlar tarafından son 10 yıldır yürütülmekte olan çalışmaları inceledi ve alkolün neden olduğu kanser türlerini belirledi.

Buna göre ağız, gırtlak, göğüs, kolon, karaciğer, yemek borusu ve bağırsak kanserlerine neden olabileceğinin ortaya çıkarıldığı alkol kullanımına bağlı sadece 2012 yılında yaklaşık 500 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Dr. Connor, az tüketilse bile alkolün kansere neden olabileceğini belirtti.

Uzun zamandır yürütülmekte olan çalışmalardan alınan sonuçları değerlendiren Dünya Kanser Araştırma Fonundan Susannah Brown, alkol tüketiminde artış olduğunda kansere yakalanma riskinde de artış olduğunu gördüklerini ifade etti. Tam olarak açıklanamamakla beraber alkol ve kanser arasında bağlantı olduğuna inanan araştırmacılar, alkolün DNA’ya zarar verdiğini ve hücrelerde mutasyon meydana getirdiğini belirtiyor. Bu nedenle de kanser riskinin azaltılması için alkol kullanımının da azaltılması yönünde çağrıda bulunuyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *