» 
»
 

Alman otomobil devine şok

Alman otomobil devi Mercedes-Benz tesislerinde, dizel skandalı sonrasında bir çok polis ekibinin de katıldığı bir operasyonla arama yapılıyor.

Haberle ilgili bilgi aktaran Alman basınına göre, Mercedes şirketi, yaşanan skandal hakkında yapılan aramaları doğrularken, ayrıntılı bilgi verilmedi. Alman  Bild gazetesi de, soruşturmanın asıl hedefinin şirket yöneticileri olmadığını belirtti.

Almanya’nın Stuttgart Savcılığı bünyesinde devam eden egzoz emisyonu skandalı kapsamında Almanya’daki dört ayrı eyaletinde bulunan 11 Mercedes tesisinde arama yapıldığı bildirildi. Polis ve savcılık tarafından yapılan açıklamada Aşağı Saksonya , Baden-Württemberg, Saksonya ve Berlin eyaletlerindeki Mercedes Benz tesislerinde 23 savcı ile 230 polisin katıldığı operasyonla emisyon değerlerindeki oynama konusu ile ilgili delil ve belge araması yapıldığı ifade edildi.

Olayla ilgili Mercedes Benz Türk'şirketinden de yazılı bir açıklama yapıldı. Şirketten yapılan açıklamada , Almanya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Daimler AG tesislerinde araştırma başlatıldığı doğrudur. Konuyla ilgili ana şirketimiz Daimler AG, yetkililerle işbirliği içerisindedir." ifadelerine yer verildi. Yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle;

"Kamuoyuna Açıklama

Stuttgart Savcılığı tarafından Mart 2017’de duyurulduğu üzere, dizel motora sahip binek otomobillerde egzoz gazı salınımının olası manipülasyonu iddiası ile ilgili Almanya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan Daimler AG tesislerinde araştırma başlatıldığı doğrudur. Konuyla ilgili ana şirketimiz Daimler AG, yetkililerle işbirliği içerisindedir. Bu süreçte Daimler AG, resmi merciler tarafından talep edilen tüm bilgileri yetkililere sağlamış olup; tesislerinde gerçekleşmesi muhtemel soruşturma bilgisine şirketin ilk 3 aylık ara faaliyet raporunda da yer vermiştir. Bu bilgilerin ötesinde devam eden ön soruşturma hakkında daha fazla açıklama yapamamaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz."

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *