» 
»
 

Alman pasaportu vizesiz seyahatte üst üste 3. kez dünya birincisi

2006 yılından beri Henley & Partners tarafından sıralaması yapılan vizesiz seyahat imkanı olan ülkeler sıralamasında en değerli pasaportun Alman pasaportu olduğu belirlendi. Dünya genelinde Alman pasaportu 3. kez ilk sırada bulunuyor.

Vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında 2006 yılından bu yana sıralama yapılıyor. Henley & Partners tarafından yapılan bu sıralamada en çok ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlamasıyla, dünya genelinde üçüncü kere Alman pasaportu ilk sırada yer aldı.

İLK SIRAYI KAPTIRMADI

Dünya genelinde 199 vizesiz seyahat imkanı sağlayan ülkenin değerlendirildiği bu sıralamada, Almanya’nın 218 ülkeden 177 ülkeye vizesiz seyahat sağlaması etkili olurken, Almanyayı, 176 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan İsveç pasaportu takip etti. İsveç’ten sonra 3. sırada ise 175 ülkeye sağladığı vizesiz seyahat ile Finlandiya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya birlikte yer aldı. ABD pasaportu toplamda 174 ülkeye vizesiz seyahat sağlıyor.

TÜRK PASAPORTU İLE VİZESİZ SEYAHAT

Dünya genelinde yapılan sıralamada Türk pasaportu, vizesiz seyahat imkanı sağlama değerlendirmesinde geçtiğimiz seneye göre iki sıra gerileyerek, 51. sırada yer aldı. 2015 yılında yapılan sıralamada 49.luğu Rusya ile paylaşan Türkiye, 2016’da Kolombiya’dan sonra geldi ve 51.sırada bulunuyor. Rusya 1 sıra yükselerek 48. sıraya çıkarken, 52. sırada yer alan Bosna Hersek 52 ülkeye vizesiz seyahat uygulaması ile Türkiye’yi takip etti.

LİSTENİN SONUNDA AFGANİSTAN VAR

Dünya sıralamasında en son sırada Afganistan pasaportu yer aldı. Afganistan, 25 ülke ile en sonda bulunurken, ondan önce gelen ülkeler arasında vizesiz seyahat edilebilen 29 ülke ile Pakistan ve 30 ülke ile Irak pasaportu yer aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *