» 
»
 

Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'yi övdü

Sığınmacı politikaları nedeniyle Türkiye'ye övgüler yağdıran Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'nin terörizm ve Suriye'deki gelişmelerden etkilendiğini belirtti.

Türkiye'nin 3 milyon sığınmacıyla inanılmaz bir sorumluluk üstlendiğini dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, tekrar insani yardımlar yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi sonrasında açıklamalar yapan Angela Merkel, Türkiye ile ilişkiler konusunda ayrıntılı bir görüş alışverişinde bulunulduğunu, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde ise yeni bir başlık açılmayacağını kaydetti. Merkel, yine de gelişmelerle ilgili diyaloğun süreceği bilgisini paylaştı.

Türkiye'de yaşanan bazı gelişmelere ilişkin eleştirel görüşler olmasına rağmen herkesin Türkiye'nin komşu ülke olduğunu bildiğini ifade eden Merkel, görüşmeye komşuluk ruhuyla devam edilmesinin istendiğini bildirdi. Özellikle Türkiye'nin durumuna ve konumuna dikkati çekerek bir şekilde terörizmden etkilendiğini dile getiren Almanya Başbakanı Merkel, dünyada yaşanabilecek en kötü şeyin yaşandığı Suriye'ye Türkiye'nin komşu olduğunu, Halep'in Türk sınırına yakınlığını vurguladı. Bunu görünce ancak ne anlama geldiğinin anlaşılacağını ifade eden Merkel, 3 milyon sığınmacıyla Türkiye'nin inanılmaz bir sorumluluk üstlendiğini ve tekrar insani yardımlar yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu konu hakkında görüşme halinde olduklarını da belirten Merkel, zirvede Halep Belediye Başkanı'nın insanların kentte bulundukları durumu anlattığını, buradan çıkan insanlara yardım edilmesi gerektiğini vurguladı. Sivil halka Suriye'deki saldırılar hakkında rejim ile birlikte Rusya ile İran'ın da sorumlu tutulduğunu hatırlatan Merkel, işlenen suçların cezalandırılmasını istedi. Merkel "Zirvenin bu bölümünün moral bozucu olduğunu saklamak istemiyorum çünkü 21'inci yüzyılda utanılacak şeyi görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Halep'teki son durumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bir başarısızlığı olarak nitelendiren Merkel, insanlara yardım etmek için para ya da irade ektikliği bulunmadığına dikkat çekti. Halep'ten ayrılan insanların nerede kalacaklarını ve güvende olup olmayacakları konusu ile ilgilenilmesini isteyen Merkel, çatışmaların sadece Halep'te olmadığını, başka yerlerde de olduğunu, burada azalan çatışmaların Suriye'de barış olduğu anlamına gelmediğini ifade etti. Merkel "Bundan sonra siyasi sürecin nasıl gerçekleşeceğinin düşünülmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Sığınmacılar ile ilgili AB ile Türkiye arasında anlaşma imzalandığını ve bu anlaşmanın zirvede geniş bir şekilde ele alındığını kaydeden Merkel, anlaşmanın tüm yönleri ile uygulanacağının teyit edildiğini belirtti. Ayrıca Merkel, bu anlaşmanın başka ülkelerle de yapılması imkanı olup olmadığı hususunda da görüşme yapıldığı bilgisini paylaştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *