» 
»
 

Almanya’da camiye bombalı saldırı

Almanya’da bulunan Dresden kentinde cami ve kongre merkezine bombalı saldırı düzenlendi. Yetkililer bomba ve yanıcı madde kullanılan saldırının yabancı düşmanlığı izleri taşıdığını ifade etti.

Almanya'nın doğusun bulunan Saksonya eyaletinin başkenti Dresden'de dün akşam 21.53 sularında Hündorfer caddesi üzerinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Fatih Camisi'ne yanıcı ve patlayıcı madde ile saldırı düzenlendi. Saldırıda şans eseri can kaybı yaşanmazken, kamera kayıtlarından elde edilen görüntülerle saldırıyı bir kişinin gerçekleştirdiği belirlendi.

Dresden Emniyet Müdürü Horst Kretschmar olayla ilgili yaptığı açıklamada saldırıyı araştırmak için özel bir ekip kurulduğunu, elde edilen ilk verilere göre saldırının yabancı düşmanlığı nedeni ile yapıldığının izlerini taşıdığını ifade etti.

Berlin Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Fuat Çandır olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Yetkililerden saldırı ile ilgili bilgi alan Çandır, faillerin bir an önce yakalanmasını istediklerini belirtti. Olay mahaline gelen yetkililerden Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Markus Ulbig olayın en kısa bir zamanda aydınlanması için çalışacaklarını ifade etti.

Cami saldırısının hemen akabinde uluslararası kongre merkezine aynı özellikleri taşıyan patlayıcı ve yanıcı maddeler atılarak saldırıda bulunuldu. Polis benzer özellikler gösteren saldırıların aynı kişi yada kişiler tarafından yapıldığı ihtimali üzerinde duruyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *