» 
»
 

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Türk vatandaşları ile bir araya geleceği programın iptal edilmesi sonrasında Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Erdmann Dışişleri'ne çağrıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun talimatıyla Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann Bakanlığa çağrıldı. Büyükelçinin çağrılmasının Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'daki Türk vatandaşları ile birlikte katılacağı programın iptali ile alakalı olduğu öğrenildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bakan Çavuşoğlu, Bozdağ'ın programının iptal edilmesine neden olan gelişmeler ile alakalı olarak Büyükelçi Erdmann'ı bu akşam saatlerinde bakanlığa çağırdı. Bakanlığa gelen Erdmann'a Müsteşar Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay tarafından programın iptali nedeniyle duyulan rahatsızlık ve tepki aktarıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın Almanya'da gerçekleştirecekleri toplantılar iptal edilmişti.

Konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise sudan sebeplerle verilen iptal kararlarını kınadı ve Türkiye'ye her fırsatta demokrasi ve özgürlük dersi vermeye çalışanların gerçek yüzünün ortaya çıktığını ifade etti. Kararı skandal olarak değerlendiren Kalın, PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerine kucak açan bir ülkede bu kararın alınmasının Avrupa'nın geleceği açısından endişe verici olduğu görüşünü paylaştı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da etkinliğe izin verilmemesini skandal olarak yorumladı. Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada Almanya'nın kendisini ifade özgürlüğünün kalesi olarak yorumladığını, böyle bir olayın orada meydana gelmesinin beklemediğini ifade etti. Bekir Bozdağ'ın ziyaretinin şehir yönetimince iptalini tam anlamıyla skandal bir karar olarak değerlendiren Yeneroğlu ayrıca bu iptal kararının Türk-Alman ilişkilerindeki yaraları daha da derinleştirdiğini, popülizm koktuğunu ve Türkiye'deki Almanya imajının yara aldığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *