» 
»
 

Altı ilin Valiliklerinden idari izin açıklaması geldi

Ülkenin büyük kesiminde hayatı olumsuz etkileyen aşırı sıcak hava nedeniyle 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü 6 ilde kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olan hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar ve engelliler için bir günlük idari izin verildiği açıklandı.

Türkiye'nin birçok ilinde kavurucu sıcaklar etkisini göstermeye devam ederken sıcaklıklardan dolayı sağlık sorunları  ortaya çıkmaya başlıyor. Ankara, Denizli, Muğla, Osmaniye'den gelen açıklamaların ardından, iki ilden daha idari izin açıklamaları geldi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile bayanlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 3 Temmuz 2017 tarihinde idari izinli sayılmalarına karar verildiğini açıkladı.

Pazartesi günü 42 derece sıcaklığın beklendiği Amasya’da, Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel  Müdürlüğünden alınan son hava tahmin raporlarına göre kentteki hava sıcaklığının  yarın da yükselmeye devam etmesinin beklendiği  ifade edildi. Bu nedenden ötürü,  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak, hamile bayanların,  yüzde 40'tan yukarı engeli olan personelin, kronik (şeker, tansiyon, kalp, beyin)  hastalıkları olanların idari izinli sayılması kararı alınmıştır, denildi.

Çankırı'da 3 Temmuz Pazartesi günü 34 derece olacağı tahmin edilen. sıcak hava nedeniyle kamu kurumlarında çalışan hamile ve engellilerin yarın izinli sayılacağı bildirilirken, Valilikten yapılan açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan  engelli ile hamilelerin, ilde hava sıcaklığının artması nedeniyle yarın idari  izinli sayılacağı belirtildi.

Osmaniye Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği, hava tahmin raporlarına göre Osmaniye'de hava sıcaklığının pazartesi günü yükselmeye devam edeceğinin tahmin edildiği ifade edildi. Yapılan yazılı açıklamada,  Sağlık Bakanlığının Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler Genelgesi kapsamında Osmaniye İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun olağanüstü toplandığı ifade edilen açıklamada, kamuda çalışan hamileler ve engelliler ile belgelendirmeleri halinde kalp, beyin, solunum sistemi, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar ve kanser hastalarının yarın idari izinli sayılması kararının alındığı belirtildi.

Son bir haftadır tüm Türkiye’yi etkisi altına alan Afrika sıcaklarının etkisiyle yaşam bir hayli zorlaşırken, geçen hafta Aydın Valiliği’nin 45 dereceyi bulan sıcaklarda vermiş olduğu idari iznin bir yenisi Ankara Valiliği tarafından 3 Temmuz Pazar günü için verildi. Bu habin gelemsinden çok geçmeden Muğla ve Denizli İllerinde de yarın idari izin verildiği açıklandı.

Ankara Valiliği, hava sıcaklığının artması nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararını açıklarken şu sözlere yer verildi:

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan son hava tahmin raporlarına göre Ankara ilimizde hava sıcaklığının 03.07.2017 Pazartesi günü yükselmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Sağlık Bakanlığının 2007/52 sayılı Aşırı Sıcaklarda Alınması Gereken Önlemler Genelgesi kapsamında Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 02.07.2017 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesi hükmüne göre olağanüstü toplanarak Ankara ilindeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile bayanlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar, yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 3 Temmuz 2017 tarihinde idari izinli sayılmalarına karar vermiştir.

Denizli İlinde de çok sıcak geçeceği,  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından teyit edilerek  aşırı sıcaklar nedeniyle yarın engelli, hamile ve kronik hastalığı bulunan kamu personeline izin verildi.

Denizli Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada, Sayın Valimiz Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla, Meteoroloji verilerine göre ilimizde 3 Temmuz 2017 pazartesi günü hava sıcaklığı 43 derece olacağından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, hamile ve kronik hastalıkları olan personelimiz için 1 gün idari izinli olacaktır ifadeleri yer aldı.

Sıcaklık değerlerinin en yüksek ölçüldüğü illerden olan Muğla’da da yarın idari izin verildiği belirtildi. Konu hakkında Muğla Valiliğinden yapılan açıklamada, Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan son hava tahmin raporlarına göre, ilimizde hava sıcaklığının 3 Temmuz Pazartesi günü yükselmeye devam edeceği tahmin edildiğinden Muğla'daki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; hamile bayanlar, rapor ile tevsik edilmek şartıyla şeker, kalp-damar, beyin-damar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer, böbrek ve kanser hastalıkları olanlar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanların 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü idari izinli sayılacak sözlerine değinildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *