» 
 

Altın fiyatları son 2 yılın zirvesine tırmanıyor!

Gümüş ve altın yatırımcılarının dikkatine! ABD istihdam vergilerinin açıklanmasının ardından altın, son iki yılın zirvesine doğru yol alıyor. Peki gram altın fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Yatırımcıları ilgilendiren ve tüm dikkatleri küresel ekonomiye yönelik risklerin yanı sıra güçlü çıkan ABD istihdam vergilerinin açıklanması ile birlikte altın son 2 yılın zirvesine doğru seyrediyor. Bu gidişle rekora doğru zirveye oturacak altının yanı sıra, Şanghay piyasasında da gümüş vadeli kontratları üç senenin ardından en yüksek kapanışa doğru yöneldi. Bugün altın fiyatı ne kadar? sorusunun cevabı haberde...

Altın yüzde 0.7 yükseliş göstererek ons başına 1,375.34 dolar ile 2014'den bu yana yüksek seviyesini gördü. Güçük %2 sıçrayış yaparak ons başına 20.6850 dolara yükseldi. Geçtiğimiz hafta 21.1377 dolardan gördüğümüzden 2014'ten bu yana zirveye ulaştı.

Pazar günü G-20 ülkelerinin ticaret bakanlarının bir araya gelmesi ile sınır ötesi yatırımlarda bu sene %15'e dek düşüş bekleniyor. Öte yandan IMF önümüzdeki Cuma günü, İngiltere'nin Brexit kararını göstererek 2017 büyüme tahminini düşürdü. Bunların yanı sıra ABD'de geçen hafta cuma günü açıklanan Haziran ayınd.a tarım dışında yapılan istihdam verisi 287,000 ile son 8 ayın en hızlı artışını ispatladı. Tahminlerin de ötesine geçmiş bulundu.

Sdney'deki Fat Prophets analisti olan David Lennox, FED'in faiz artırımlarının yeniden masaya yatırılabileceğini açıkladı. Brexit'in altını desteklediğini de dile getirdi. Geçen hafta altın, %1,9 seviyesinde bir yükseliş göstererek altı haftadır en güçlü performansını sergiliyor. Ayrıca bu durum 2014'den bugüne altının en güçlü dönemlerinden biri olduğu belirlendi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıkları 8,9 ton oranında artrış gösterdi. Cuma günü ise bu durum 2,006 ton ve 2013'den bu yana rn yükseğe, zirvesine resmen tırmanıyor.

Altın fiyatı ons olarak 1.363 dolar olarak başlayış yaptı. Gram altın ise 127'den işlem görüyor ve piyasada 207'ye alınıp 217'ye satılıyor. Dolar ise yeni haftaya 2.90 ile altının hemen altında seyrediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *