» 
 

Altın fiyatları tepe taklak oldu Dolar inişe geçti

Bir süredir durdurulamaz yükselişini sürdüren altın fiyatları tarihi rekorları da kırarak sürdürdüğü yükselişine son verdi ve gerilemeye başladı. Altının gramı yüzde 2’lik düşüşle 117,5 lira oldu.

Her gün altın fiyatları ile ilgili rekor haberleri gündemdeyken 65. Hükümetin açıklanması ve ardından Merkez Bankası’nın faiz indirimi duyurusunun ardından altının gramı da gerilemeye başladı. Yeni hükümet piyasalara olumlu yansıdı ve fiyatlarda hızlı bir düşüş yaşandı.

Günün ilk saatlerinde yatay olarak seyreden fiyatlar 120 lira olarak dengelenmişti. 65. Ak Parti Hükümeti’nin Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanmasının ardından TCMB tarafından da 50 baz puan indirimi sonucunda piyasalarda olumlu hava esmeye başladı ve bir anda düşen altın gramı 117,5 lira olarak işlem gördü.

Dolar da aynı şekilde düşüş gösterdi ve pozitif havanın Türkiye genelinde yarattığı etki sonucunda 3,012 liradan 2,96 liranın altına inmesi ile altın fiyatlarında da belirleyici oldu. Altının ons fiyatı da aynı şekilde düşüşe geçerek gram altında alımları sınırlarken gün ortasında 1.242 dolar olan ons fiyatı yüzde 1 civarındaki değer kaybı sonucunda 1.239 dolar oldu.

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 193 liradan satılırken, Hükümetin açıklanmasından önce 803 lira civarında satılan Cumhuriyet altını ise açıklama sonrasında 788 liraya indi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *