» 
»
 

Alzheimer hastalığının tedavisi bulunmuş olabilir!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda uzun yıllardır tedavisi bulunması için uğraşılan Alzheimer hastalığının tedavisi bulunmuş olabilir! LMTX adı verilen ilaç günde iki kez alındığında beyin hücrelerini onarabilir!

LMTX adının verildiği ilaç, günde iki kez alındığı takdirde bazı hastalıklar yüzünden beyin genelinde zarar gören hücrelerin hasar görmesini 18 ay boyunca durdurduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Keşif, Alzheimer hastalığının tedavisi konusunda yeni bir umut uyandırırken, söz konusu ilaç olan LMTX’in yakın zamanda birçok hastaya verilebileceği gündeme geldi.

Uzmanlar, LMTX ilacının, demans tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerektiğini açıkladı.

İlacı deneyen hastalar ise günlük hayatlarında hiçbir yan etkisinin olmadığı konusunda hemfikir. Alzheimer hastalığı, kişiyi günden güne yakın çevresinden, bir süre sonra kendisinden ve mevcut yaşamıyla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda ise insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalıktır.

Hemen belirtmek gerekirse, Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi henüz yoktur. Ancak tedavi konusundaki çalışma ve gelişmeler konusunda da umut oldukça yüksek. 90’lı yılların sonlarından itibaren Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan 4 önemli ilaç piyasaya çıkmıştır.

Bu ilaçlar, Alzheimer hastalığının başlangıç dönemlerinde kullanılmaya başlanırsa etkili olabileceği söylenmişti. İlaçların gerçek etkisi ise bellek ve hafıza fonksiyonlarının kuvvetlendirilmesidir.

Bugün ülkemizde yaklaşık 500 bin civarında Alzheimer hastası olarak bilinen ve belirtilen ilaçları kullanarak tedavisi sürdürülen insan bulunmaktadır. Son yıllarda yaşam tarzının, zihinsel ve fiziksel egzersizlerin ve metabolizmanın düzenli bir şekilde uygulandığı hastalığın başlangıç yaşının uzun yıllarca geciktirilebileceği belirtildi.

2012 yılının yaz aylarında başlayan büyük çalışmalarda bu aşı genç ve risk yüksek bireylerde uygulanıyor. Bu çalışmaların başarılı olması durumunda önümüzdeki 10 yıl içerisinde kullanıma sunulabileceği belirtildi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *