» 
»
 

Alzheimer ve uyku bozukluğuna karşı şarkı söyleyin

Özellikle 65 yaş üstünde daha sık rastlanan Alzheimer hastalığı, araştırma sonuçlarına göre müziğin etkisi ile önlenebiliyor. Hafızayı geliştirmek için ise Prof. Dr. Kütükçü'nün bazı önerileri var.

Alzheimer hastalarının yaklaşık yarısının 75-80 yaş aralığında olduğunu belirten Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, ülkemizde yapılan çalışmalarda 70 yaş üzeri görülme sıklığının yüzde 10 olduğunu kaydetti. Dinlenen şarkıların eski anıları anımsamayı sağladığını kaydeden Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr.Kütükçü, ileri evre Alzheimer hastalarında bile bu yöntemle bazı şeyleri öğretmenin mümkün olabildiğini ifade etti. Özellikle enstrüman çalmayı bilen hastalarda bu yöntemin yararlı olabileceğini belirten Kütükçü, müziğin ritmi sayesinde dans etmek, sarılmak, dokunmak gibi aktivitelerle güven duygusunun arttırılabileceğini ve anıların canlandırılmasını sağlayabileceğini kaydetti.

Uyku bozukluğu için müzik
Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile müziğin hastalarda ajitasyon, anksiyete, saldırganlık, uyku bozukluğu gibi rahatsızlıkların düzeltici etkileri olduğunu söyleyen Kütükçü, şarkı söylemenin beynin sağ yarıküresince sağlanan bir eylem olduğunu, müzik ritmi dışındaki diğer fonksiyonların da aynı zamanda sol yarıküreyi de ve hatta görme merkezini de uyardığını ifade etti. Unutkanlığı ve ileride gelişebilecek demansı önlemek için öncelikle buna neden olan hastalıkların bilinmesi gerektiğini kaydeden Kütükçü, unutlanlığın sebepleri hakkında bilgi verdi.

Unutkanlığa karşı önemler
Unutkanlığa karşı alınabilecek önlemler arasında damar sertliği, yüksek tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı gibi nedenleri ortadan kaldırmak, düzenli egzersiz yapmak, sosyal ilişkilerde bulunmak ve aktif olmak, düzenli ve dengeli beslenmek, stresten uzak durmak, zevkle yapılabilecek uğraşılar edinmek,  hobileri devam ettirmek, düzenli uyumak sayılabilir.

Hafızayı geliştirmek için
Hafızayı geliştirmek için ise bulmaca, Sudoku çözmek, scrabble gibi strateji gerektiren oyunlardan oynamak, bol miktarda gazete, dergi okumak, sevdiğiniz türden kitap okumak, müzik aleti çalmak, yabancı dil öğrenmek gibi yeni hobiler ve uğraşılar edinmek, bunları öğrenmek için uğraşmak önemli.

Unutkanlığın getirileri bazen günlük işlerinizi aksatabilir. buna mahal vermemek için günlük işlerinizi, planlarınızı, randevularınızı ve yapacaklarınızı not alın, alışverişe çıkarken liste yapın, önemli telefon numaralarını bir yere yazın, bir şeyi nasıl yapacağınızı unutuyorsanız yapış sırasını yazın, koyduğunuz eşyaları (anahtar, gözlük gibi) bulamıyorsanız hep aynı yere koymaya dikkat edin. Randevularınız için hatırlatması bakımından saat kurabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *