» 
 

Amasya’da önemli girişim! Çürüyen soğanlar elektriğe dönüştürülecek

Türkiye'de soğan üretim merkezi olarak kabul edilen Amasya'ya bağlı Suluova ilçesinde çürüyen soğanlar artık dere ve ırmak kenarlarına araziye dökülmeyerek biyogaz tesisinde işlenip elektriğe dönüşecek.

Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan, halk arasında ‘kırmızı altın’ adlandırılan ve değer kaybettiği dönemlerde depolarda bekletilerek çürütülen sonrasında da dere yataklarına dökülen kuru soğandan elektrik üretilmesi için Amasya’da biyogaz santralleri kuruluyor.

Özel bir firma tarafından kurulum çalışmaları devam eden biyogaz üretim santralinin ardından 2 hafta önce de yaklaşık 27 milyon Euroluk yatırımla yeni biyogaz üretim santralinin temeli atıldı. Yeni biyogaz üretim santralinin ilk etabının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Bölgedeki binin üzerindeki besi işletmesinin hayvan atığının yanı sıra, soğan, silajlık mısır ve şeker pancarı artıklarının da aynı tesiste kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürüleceğini anlatan Başkan Üçok, “Soğan üreticileri 1990’lı yıllarda o kadar güzel paralar kazandılar ki buna bir dönem ‘kırmızı altın’ deniyordu. Çiftçinin kilosunu 1 dolara sattığı dönemler oldu. Piyango gibi, Loto, Toto gibi görmeniz dahi mümkündür. 

Dökse dahi bundan vazgeçemez. Bu çok önemli bir ürün. Halende üretmeye devam edecek. ‘Kırmızı altın’dan vazgeçme şansı yok. Bu ‘kırmızı altın’ artık dere kenarlarına, ırmaklara, araziye dökülmeyecek; biyogaz tesisinde elektriğe dönüşecek” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *