» 
»
 

Ambalajlanmış yeşilliklerdeki büyük tehlike!

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre paketlenmiş yeşilliklerde vücutta tehlikeli enfeksiyonlara yol açarak zehirlenmeye sebebiyet veren “salmonella” bakterisinin üreme potansiyelinin çok yüksek olduğu açıklandı

The Guardian gazetesi tarafından servis edilen habere göre, Leicester Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda, paketlenmiş sebze yapraklarında bulunan bakterilerin, ambalajı açıldıktan sonra normalden çok daha hızlı bir şekilde üredikleri açıklandı.

Bu ürünlerin yapraklarından çıkan sıvının salmonella bakterisinin üreme riskini 2 bin 400 kat artırdığını ifade eden uzmanlar, bu yeşilliklerin tüketilmesi halinde vücutta enfeksiyon oluşturarak zehirlenmeye neden olabileceğini vurguladı. Dr. Primrose Freestone’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaya göre, salatada kullanılan yeşillik yapraklarının paketlenme öncesi kesilmesi nedeniyle oluşan az miktardaki sıvının, yeşillikler buzdolabı ortamında muhafaza ediliyor olsa dahi, salmonellanın üremesi için gereken koşullara sahip olduğunu kaydetti.

Bu sıvının salmonella bakterisinin marul, roka, ıspanak gibi yeşil sebzelerin yapraklarına güçlü bir şekilde bağlanmasına yol açtığını ifade eden Freestone, zehirli bakterinin yıkansa dahi temizlemeyeceğini belirtti. Salmonella adı verilen bakteri grubu, gıda zehirlenmelerinde bilinen en yaygın bakteri grubudur.

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *