» 
»
 

Ambalajsız dondurma tehlike saçıyor!

Yaza kısa bir süre kaldı ve artık dondurma hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Eskiden beri süregelen tartışmalardan biri de yine gündeme geldi. Ambalajlı dondurma mı ambalajsız dondurma mı daha sağlıklı?

Merdiven altı üretilen ve seyyar olarak satılan dondurmalarda bulunan tehlikelere dikkatleri çeken uzmanlar vatandaşları bu tür dondurmalara karşı uyarıyor. Çoğu kez ebeveynlerin tedbirli yaklaşımlarının aksine aslında dondurmanın yararları saymak bitmiyor ancak üretim aşamasındaki koşullara bağlı olarak da tehlikeli hale gelebilen dondurmalara karşı uyarılar sürüyor.

Vücudu besleyen, su ihtiyacını gideren pek çok yararından bahsedebileceğimiz dondurma eğer uygun hazırlama ve saklama koşullarına sahip değilse uzmanlara göre yararından çok zararı dokunabilir. Yüksek kalori miktarı olan dondurma aynı zamanda pek çok mikroorganizmayı da bünyesinde barındırabildiği için hazırlama ve saklama koşulları oldukça önem kazanıyor. Gereken hijyenik şartların sağlanmadığı durumlarda dondurmanın içindeki bu mikroorganizmalar çoğalıyor ve ishal, mide-bağırsak hastalıkları, kusma gibi pek çok rahatsızlığa da kapı aralıyor.

Hatta ambalajsız sunulan dondurmalarda meydana gelen buz kristalleri insan vücudu için oldukça büyük bir riske davetiye çıkarıyor ve bu tür bu kristalleri, eğer büyük boyutlardaysa, boğazdan geçişi sırasında gırtlaktaki dokularda yırtılmaya neden olabildiği gibi nefes borusunu tıkama gibi riskleri de taşıyor. Büyüklerde tolare edilebilecek büyüklükteki buz kristalleri küçük çocuklarda tıkanma hatta yemek borusunda delinme gibi oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Bu yüzden uzmanlar dondurmaların üretilmesi ve saklanması aşaması konusunda emin olunmayana yerlerden dondurma alınmaması ve ambalajlı ürünlerin tercih edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *