» 
»
 

Amerika, katliam suçlusu Guetemalalı askeri ülkesine iade etti

Amerika Birleşik Devletleri, 1982 senesinde ülkesindeki iç savaşlar sırasında yaklaşık 200 kişinin öldürülmesine yardımcı olduğu iddiaları ile suçlanan mahkum, Guetemalalı askeri kendi ülkesine göndererek iade etti.

Amerika Birleşik Devletleri 1982'de ülkesinde çıkan iç savaşlarda yaklaşık 200 kişinin ölümüne neden olan suçlulara yardım ettiği iddia edilerek suçlanan ve tutuklanan eski bir Guetemala askerini kendi ülkesi olan Guetemala Cumhuriyeti'ne geri iade etti. ABD Göçmenlik ve gümrük Muhafaza Kurumu sözcüsü olan Virginia Kice, iç savaş sırasında yüzlerce kişinin ölmesine yardımcı olan Santoz Lopez Alonzo'nun (64) kendi ülkesi olan Guetemala Cumhutiyeti'ne iade edildiğini ve Guetemalalı yetkililerce tutuklandığının bilgisini verdi. Alonzo'nun uçaktan indiği sırada ellerinde kelepçe olduğu belirtildi. Amerika'da geçtğimiz ay gerçekleşen bir mahkemede, katliamdan dolayı suçlanan Alonzo'nun ülkede kalmayı isteme çabaları reddedilmişti. 1982'nin Aralık ayında Las Dor Erres köyüne giden bir grup asker, kadınları, erkekleri ve çocukları toplayıp, kadınların ırzına geçerek ve köy halkını balyoz ile öldürerek tüm cesetleri bir kuyuya atmışlardı.

Guetemala'da ABD destekli ordu, ülkedeki bu katliamdan dolayı sorumlu tutulmuş ve 1982'de gerçekleşen bu katliam ile suçlanan ordunun çok sayıda askerini tutuklama kararı vermişti.Santoz Lopez Alonzo, Guetemala ordusunda görevli olan ve 1982 katliamından sorumlu tutulan 3 asker ile birlikte ABD'ye geldiklerinde tutuklanmıştı. 3 askerden 2'si halâ Amerika hapishanelerinde tutuklu olarak bulunuyorlar. Ülkesine geri iadesi edilen 1 askere ise 6 bin sene hapis cezası verildi.

BM'ye göre, Guetemala'da 1960-66'da yaşanan ve 36 sene süren iç savaşta, çoğu Maya yerlisi olan 200 kişi vahşi bir şekilde öldürüldü. Köyler resmen yok edildi ve köy halından yüzlercesine asla ulaşılamadı. Sonrasınad Guetemala'da 1982 darbesi ile iktidara gelen ve 17 ay iktidarda kalan ve 1700 Maya halkını öldürmekten dolayı 80 sene hapse mahkum edilen Efrain Rios Montt'un, sonrasında tekrar yargılanmasına karar verildi.

Efrain Rios Montt Latin Amerika ülkelerinde soykırım ile suçlanan ilk lider oldu. 15 senen süren kongre üyeliği esnasında siyasi dokunulmazlıktan faydalanmış ve sonrasında ise ev hapsi almıştı.

Türkiye'de 15 Temmuz gecesinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında 240 kişi can vermiş ve binlerce kişi ise yaralandı. Bütün bunlara sebep olan FETÖ'nun elebaşı Fethullah Gülen'in ABD'den Türkiyeye geri iadesi istendi ancak henüz net bir yanıt alınamadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *