» 
»
 

Anayasa değişikliği teklifi 4. ve 5. maddeleri kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifi 1. turda TBMM Genel Kurulunda 4. ve 5. madde görüşmelerinde 4. madde 343 kabul 139 ret ile, 5. madde ise 343 kabul 7 ret oyu ile kabul edildi.

Anayasa değişikliği teklifinin 4. ve 5. maddeleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklifin 4. maddesi Anayasa'nın "TBMM seçim dönemi" başlıklı maddesinin "TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi" olarak değişmesini içeriyor ve değişiklik ile 4 yılda bir yapılan seçimlerin 5 yılda bir olarak yapılmasını öngörürken, TBMM ile birlikte Cumhurbaşkanının da 5 yılda bir seçilmesini, seçmenlerin ise iki seçim için de aynı anda sandığa gitmesini içeriyordu. Değişiklikte süresi biten milletvekiline yeniden seçilebilme, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise birinci oylamada yeterli çoğunluğun sağlanamaması durumunda belirtilen usul çerçevesinde ikinci oylama yapılması öngörülüyordu.

Anayasa değişiklik teklifinin 5. maddesi ise TBMM'nin görev ve yetkileri "kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek" olarak sıralandı.

Birleşime ara verildi

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, ara verdiği birleşim sonrası komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine saat 14:00'te yeniden toplanmak üzere birleşimi kapattı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *