» 
»
 

Anayasa Değişikliği Teklifi Önemli Düzenlemeleri İçeriyor İşte O Maddeler

Ak Parti'nin Anayasa değişikliği için TBMM Başkanlığı'na sunduğu teklif yasama, yürütme ve yargıda hangi düzenlemeleri içeriyor merakla bekleniyordu. Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili işte detaylar...

TBMM Başkanlığı'na Ak Parti Milletvekillerinin imzasıyla sunulan anayasa değişikliği teklifi, yasama, yürütme ve yargıda içerdiği düzenlemelerle dikkat çekti. Sunulan teklifte öne çıkan bazı düzenlemeler ise şöyle sıralandı:

Devletin başı Cumhurbaşkanı olacak ve yürütme yetkisi de Cumhurbaşkanında bulunacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcılarını, bakanları ve üst düzey kamu görevlilerini atama yetkisine sahip olacak.

Cumhurbaşkanı seçilen kişi, partisiyle ilişiğini kesmeyecek. En az yüz bin seçmen, Cumhurbaşkanlığına aday gösterebilecek.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bakanlıkların kaldırılması, kurulması, görevleri, yetkileri ve teşkilat yapıları düzenlenecek.

TBMM veya Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesine karar verebileceği gibi, karar verilmesi halinde seçimler yasama ve yürütme aynı gün olmak üzere birlikte gerçekleştirilecek.

Suç işlediği iddiasıyla cumhurbaşkanı hakkında TBM üye tamsayısının salt çoğunluğu tarafından verilecek önerge ile soruşturma açılması talep edilebilecek, üye tam sayısının beşte üçünün vereceği gizli oy ile soruşturma açılmasına karar verilebilecek. Yüce Divana sevk kararı ise üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla mümkün olacak.

Milletvekili sayısı 600'e çıkacak ve ara seçimler kaldırılarak yedek milletvekilliği sistemi getirilecek.

Sıkıyönetim uygulaması anayasadan çıkarılacak, OHAL ilan etme yetkisi ise Cumhurbaşkanına verilecek ve OHAL ilan kararı Meclis onayına sunulacak.

Savaş hali hariç disiplin mahkemeleri kurulamayacak ancak savaş halinde kişilerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara ait davalar için askeri mahkemelerin kurulması öngörülebilecek.

12 üyeden oluşacak olan HSYK, iki daire şeklinde çalışacak. HSYK üyelerinin yarısı TBMM, diğer yarısı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

Milletvekilleri kanun teklif etme yetkisini elinde bulunduracak ancak Cumhurbaşkanına istisna olarak bütçe kanununu hazırlama, sunma yetkisi ve görevi de verilecek. Bütçe Meclisin oyuyla kabul edilebilecek.

Milletvekili seçilme yaşı 18 olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *