Android telefonlardaki deprem uyarı sistemi Filipinler'de hayat kurtardı

Android işletim sistemindeki deprem uyarı sistemi, Filipinler'de deprem öncesi kullanıcılara uyarı vererek can kayıplarının önüne geçti.

Geçtiğimiz Ağustos’ta duyurulan deprem uyarı sistemi, bu yılın Nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda’da deneme sürecine girdi. Haziran ayında ise kullanım ağı Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Türkmenistan ve Özbekistan’a kadar genişletildi. Uygulamanın ilk meyveleri alınmya başladı. Sistem sayesinde Filiphinler'de yüzlerce hayat kurarıldı.

Jeolojik Araştırma Kurumunun araştırma verilerine göre; 23 Temmuz’da sabahın erken saatlerinde Filipinler’in Tingloy kentinde 6.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık olarak bir dakika sürdüğü belirtilen sarsıntının insanları uykularından uyandıracak kadar şiddetli olduğu ifade edildi. Bazı kullanıcıların akıllı telefonlarına önceden uyarı düştüğü öğrenildi.

Depremi yaşayan kullanıcılar sosyal medya üzerinden deprem anın ve saniyeler öncesinde yaşadıklarını paylaşımlar ile anlattılar. Android işletim sistemli akıllı telefonlarına gelen “tahmini 5.5 büyüklüğünde deprem” bildiriminden saniyeler sonra gerçekten depremle karşılaşan vatandaşlar, uyarı sisteminin gerçekten de işe yaradığına dair olumlu geri dönüşlerde bulundu. 

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kullanıcısı bulunan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır ve bu sayede Android in taban yapısını oluşturmaktadır.

Google'ın Android akıllı telefonlardaki ivmeölçer sensörlerini depremin tespit edilmesi için kullandığı sistem, geçtiğimiz yıl ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlatılmıştı. Ardından birçok farklı ülkede kullanıma sunuldu. İlk etapta risk oranının çok yüksek olduğu bölgeler tercih edilmiş ve şirket sistemin kullanıldığı konum sayısını kademeli olarak artıracağını ve en nihayetinde tüm dünyada kullanıma sunacağını duyurdu.

Deprem uyarı sistemi nasıl çalışıyor?

Google’ın kurduğu altyapı, akıllı telefonlardaki ivmeölçerlerle birleştirildiğinde ortaya basit ama etkili bir sismograf mekanizması çıkıyor. Deprem uyarı sistemi ilk etapta yıkım etkisi düşük P dalgasını algılamaya çalışıyor. Ardından cihazın bulunduğu konumun posta kodu ve sokak adresini içermeksizin şehir bilgisini Google’ın sunucularına göndererek, sistem gelen bilgileri kendi içinde doğrulamaya çalışıyor. Yıkım etkisi daha yüksek olan S dalgası devreye girmeden evvel kullanıcının telefonuna uyarı gönderiyor.

Google’ın “dünyanın en büyük deprem ağı kurma amacı taşıyan sistem Android telefonlarda açık geliyor. Fakat görmek istemiyorsanız Ayarlar > Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları bölümünden ilgili seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Kapattığınızda bölgenizdeki olası bir depreme karşı önceden bilgilendirilme ihtimali kalmayacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *