» 
»
 

Ani kalp krizi nedir? Neden olur ve belirtileri nelerdir?

Ani kalp krizlerinden dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Peki kalp krizi nedir? Kalp krizi belirtileri nelerdir? Bu rahatsızlığın neden olduğu ve o anda yapılması gerekenler haber detaylarında...

Son dönemlerde gittikçe artmaya başlayan ve çağ hastalığı olan kalp krizi araştırmaları iyice arttı. Kalp krizinden dolayı hayatlarını kaybedenlerin sayısının çoğalması ile birlikte, ölümcül sonuçlar doğuran bu rahatsızlığın belirtileri ve nedenleri için toplumun bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Habersizce çıkagelen kalp krizi neden olur? Kalp krizi, kalbi besleyen üç arterler damarlardan herhangi birinin veya damarların dallarının tıkanmasından, damarın sulamakta olduğu kalp kaslarının harap olmasına kalp krizi denir.

Genellikle beslenme bozuklukları, sigara kullanımı, stres, tansiyon, şeker ve kolestrol gibi etkenlerin neden olduğu kalp krizinde erken müdahale çok önemlidir. Kalp krizi anında hastanın üzerinde gömlek, kravat varya rçözülmeli ve rahatlatılmalıdır. Ayrıca direk hastaneye götürülmelidir. Kişi eğer dilaltı hapı kullanıyor ise bu hap o anda iki adet olarak verilmelidir.Kriz anı gelmeden önce kalp krizinin belirtileri vardır. Kişilerde sıklıkla göğüs ağrısı görülmektedir. Merdiven çıkarken veya yürürken göğüs üzerindeki baskı ve hafif ağrı bile kriz habercisi olabilir. Damar tıkanıklığından kaynaklı krizlerde genellikle kalbin üzerinde yani göğüs ortasında ağrı oluşur. Bazen sol kolda, bazen sağ kolda uyuşmalar ve ağrılar şeklinde de görüleniyor. Ağrının yanı sıra, mide bulantısını ve terlemeyi de beraberinde getirebilir. Aşırı kilo, yaş da kalp krizi riskini artırmaktadır. 

Türkiye'deki her on ölümden dördü kalp krizinden kaynaklıdır. Bu nedenle toplum daha fazla bilinçlendirilmelidir. Rahatsızlanan kişilerin uygun tedavisinin yapılabilmesi için direk acil sağlık ekiplerine haber vermek çok önemlidir. Bir dakikanın bile bir hayat kurtarabildiği herkes tarafından bilinmelidir. Kalbe düzenli giden kan akımının bir anda düzeninin bozulması ile hasar oluştuğu gibi, bu düzen bir an önce düzeltilmez ise sonuçlarda zaman geçtikçe daha da kötü olacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *