» 
»
 

Anıt çınar ağacı tam 1224 yaşında çıktı

Kocaeli’de bir süredir yaş belirleme ve tedavi çalışmalarının yapıldığı çınar ağacının kaç yaşında olduğu ortaya çıktı. Anıt çınar ağacının yaşı tam olarak 1224 olarak belirlendi.

Gölcük ilçesinde bulunan çınar ağacının tedavi edilmesi ve yaşının belirlenmesi amacıyla bir süredir devam eden çalışmaların tamamlandığını açıklayan belediye, hem bölgeyi tanıtmak hem de doğal mirası korumak amacıyla başlattığı "Saraylı-Örcün Tarih Koridoru Doğal Yaşam" projesi kapsamında süren çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yapılan açıklamada Saraylı Meydanı’nda bulunan ve bir süredir tedavi amaçlı çalışmaların yanı sıra yaşının da belirlenmesi için devam etmekte olan faaliyetlerin neticesinde anıt çınarın yaşının 1224 olarak belirlendiği açıklandı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Gölcük Belediyesi ortak çalışmalarının yer aldığı proje kapsamında yüzyıllardır birçok olaya tanıklık eden anıt çınarın doğal ve kültürel miras olarak değerlendirildiği ve özgün bir temsilci olduğu vurgulanırken, çınar ağacının korunması ve daha sonraki nesiller için saklanması için aynı zamanda tedavisinin de orman yüksek mühendisi Teoman Varol tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. 'Ağaç koruyucu sistemlerde yenilik' adlı patent esaslarına uygun olarak yapılan tedavisi yapılan ağacın yaş belirleme çalışmalarında ise çevre ve iklim de dikkate alınarak belirlemenin yapıldığı bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *