» 
»
 

Ankara Büyükşehir, göl ve göletlere balık bırakıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'nın genelinde bulunan göl ve göletlere olta balıkçılığının gelişmesi amacı ile yaklaşık 22 bin sazan cinsinde ki balığın bırakılacağını söyledi.

Göletlerimiz balıklar ile daha bereketli, adı altında düzenlenen projeye Ankara Büyükşehir Belediyesi katılıyor. Ankara ve civarında bulunan bütün göl ve göletlere de balıkçılığın gelişmesi amacı ile 22 bine yakın sazan balığı bırakacak.

Projenin ilk adımını, Büyükşehir Belediyesi çocuk bakım evlerinde yaşayan 15 çocuk, Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı'nın desteği ile elde edilen yaklaşık 10 bin sazan cinsi balığı, Ankara’da denizleri aratmayan ve halkın cazibe merkezlerinden biri haline gelen Mavi Göl’e bırakıldı.

Mavi Göl'ün içerisinde  turna balığı, sazan balığı gibi çok sayıda tatlı su balıklarının  bulunduğunu belirten Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi yetkilileri, neden sazan balığını seçtiğini açıkladı. Sazan'ın, dayanıklılık oranının diğer balıklara göre daha yüksek olması nedeni ile bırakıldığını belirtti. Şimdiye kadar göllere bırakılan 10 bin sazan balığının ardından Çubuk Karagöl, Göksu, Nallıhan, Yeşilyurt, Mavi Göl ve göletlerine yaklaşık 12 bin sazan balığın daha bırakılacağını söyledi. Bu sayede insanlar için aktivite alanlarında büyük bir artışın başlayacağı düşüncesi oluştu. Büyükşehir Belediyesi'nin katıldığı bu proje ile birlikte farklı bir aktivite yaygınlaşmaya başlayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *