» 
»
 

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hareketlilik! Gaz kaçağı var

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi laboratuvarlarının olduğu binadaki nötralizasyon işlemi yapan cihazdaki arızadan kaynaklı gaz yayılımı nedeni ile güvenlik tedbiri alındığı belirtildi.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki laboratuvarların yer aldığı binadaki nötralizasyon işlemi yapan cihazdaki arızadan dolayı meydana gelen gaz yayılımından dolayı güvenlik tedbirlerinin alındığı, vatandaşların sağlığına yönelik herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ankara ve Eğitim Araştırma Hastanesi laboratuvarlarının olduğu E blok binasında, atık sistemindeki zararlı maddeleri zararsız hale getirme işlemi gerçekleştiren nötralizasyon cihazındaki teknik bir arızadan dolayı kimyasal maddelerin karışarak ortamda gaz yayılımı olduğu kaydedildi. Öte yandan binanın hızla tahliyesinin yapıldığı ve güvenlik tedbirlerinin alındığı belirtildi.

AFAD tarafından olay yerindeki gerekli ölçümlerin gerçekleştirildiği, klor tankının izole edilerek bertarafı için laboratuar hizmeti veren firmaya teslim edildiği belirtilen açıklamada, yapılan ölçümlerde serbest klor miktarının 0,72 ppm tespit edildiği aktarıldı. Klor için eşik değerin 0,50 olmasından dolayı binanın boş kalması ve AFAD ekipleri tarafından yapılacak seri ölçümlerde eşik değerin altına inene kadar binanın kullanılmamasının bildirildiği ifade edildi.

Yapılan seri ölçümlerin ardından değerin daha da düşmesi sonrasıdna binanın yeniden kullanılabileceği belirtildi. Olayın gerçekleştiği bina, yalnızca laboratuarlar ve bazı idari birimlerin olduğu binanın olduğu ve poliklinik ile yataklı servislerle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığı ifade edildi.

Öte yandan hastanenin işleyişinde herhangi bir aksama olmadığı ve olayın gerçekleştiği an itibari ile hiçbir hasta, hasta yakını ya da hastane personelinin sağlığına yönelik herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı aktarıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *