» 
»
 

Ankara Hızlı Tren (YHT) Garı 29 Ekim’de hizmete giriyor

Hem Türkiye’nin hem de Ankara’nın en prestijli projesi olarak gösterilen Ankara Hızlı Tren Garı, 2 gün sonra 29 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın katılacağı törenle hizmete açılacak.

Ulusal ve uluslararası standartlarda üretilen Ankara Hızlı Tren Garı, Türkiye’nin ve başkentin prestij eseri olarak 29 Ekim’de hizmete açılıyor. Saat 15.00’te gerçekleştirilecek açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım katılacak.

Tarihi değerleri bulunan mevcut Ankara Garı’na zarar verilmeden inşa edilen yeni Ankara YHT Garı, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metroları ile bağlantılı olacak ve içerdiği mimarisi, sosyal donatıları ile ulaşım kolaylığı sayesinde TCDD ve Ankara’nın prestijini arttıracak.

İlk kez Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile TCDD’nin inşa ettiği ve yapımı 2 yıl süren Ankara Hızlı Tren Garı, Ankara Tren Garı İşletmesi tarafından işletilecek ve TCDD, 19 yıl 7 aylık işletme süresinden sonra 2036 yılında garı devralacak. Günlük yolcu kapasitesi 50 bin olan projede aynı anda 12 YHT setinin yanaşabileceği 3 peron ve 6 demiryolu hattı yer alıyor. 194 bin 460 metrekare kapalı alanı bulunan Ankara YHT Garı, bodrum ve zemin katlar ile toplam 8 kattan oluşuyor.

Ankara YHT Garı nerede?

Mevcut gar ile Celal Bayar Bulvarı arasında bulunan araziye inşa edilen Ankara YHT Garı, ulaşımın yanı sıra konaklama, alışveriş, toplantı merkezi ve buluşma noktası gibi başka pek çok ihtiyaca da hizmet edecek. 134 otel odası ile 12 ofis ve 217 ticari alan kiralanabilir olma özelliğine sahip. 850 araçlık kapalı, 60 araçlık açık otoparkı bulunan Ankara YHT Garı, ticari alanlar ile kafe-restoran, ofis, çok amaçlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimlerinden oluşuyor. Ankara YHT Garı’nın 235 milyon dolar yatırım bedeli bulunuyor.

2003 itibariyle hayata geçirilen projeler arasında en başta 2009’da hayata geçirilen Ankara merkezli çekirdek yüksek hızlı tren yer alırken, Türkiye 2009’da Ankara-Eskişehir, 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Konya- Eskişehir ve 2014 yılında ise Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul arasında YHT işletmeciliği yapmaya başlamıştı. Şu anda Türkiye Avrupa’da 6. YHT işletmecisi, dünyada ise 8. Konumunda bulunuyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *