» 
»
 

Ankara Kızılay Meydanı'nın adı değiştirildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında alınan karara göre Kızılay Meydanı'nın ismi değiştirildi. Yeni ismi, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı olarak değiştirildi. İsmi değişen bir diğer yer ise, Genelkurmay Kavşağı oldu. Yeni adı, 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak değiştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Genelkurmay Kavşağı'nın adı 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak değiştirildi. Kızılay Meydanı'nın ismi de değiştirildi. Yeni ismi 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı olarak değiştirildi. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in ismi, İrfan Baştuğ Caddesi'ne verildi. Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yazılı açıklamalara göre, Melih Gökçek'in başkanlığında 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında ilk kez toplann Büyükşehir Belediye Meclisi, toplantıda 15 Temmuz demokrasi şehitleri ile ilgili önemli kararlar alındı. Şehitlere saygı duruşu ve dualar ile başlayan toplantıda, siyasi grup başkanvekilleri, meclis üyeleri 15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine yönelik konuşmalar yapıldı ve başkanlık yazıları ile takrir görüşüldü.

Ankara'nın en önemli caddelerinden 1960 yılındaki 27 Mayıs darbesinde yer alan Tuğgeneral İrfan Baştuğ'un adının verildiği cadde bulvar yapılacak darbeci generallerden biri olan Semih Terzi'yi alnından vurarak öldüren Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in adı ile değiştirildi. Ankara'da resmi adı Hürriyet Meydanı olan Kızılay Meydanı'nın adı ise 15 Temmuz Milli İrade Meydanı oldu. Fetullahçı Terör Örgütü'nün ele başı Fetullah Gülen'in adını anımsattığı için Keçiören'de bulunan Gülen Caddesi'nin yeni adı ise Güldalı Caddesi diye değiştirildi.

Şehit yakınlarına destek...
Grupların ortak önergeleriyle 15 Temmuz ve demokrasi şehitleriyle ilgili alınan diğer kararlara göre, Büyükşehir Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklık yaptığı şirketler, şirketlerin kurmuş olduğu şirketlerde karşılanmak koşulu ile Ankara'da şehit olanların yakınlarına, konut verilmesi kararı alındı. Konutların verilmesinin ardından ailelerin ihtiyaçlarının ve eşyalarının karşılanmasına, şehit yakınları ile gazilerin işe alınması konusunda onlara öncelik tanınacağım belirtildi. 15 Temmuz'u unutturmamak ve hatırlatmak amacıyla kentte uygun görülen bir yere müze kurulacak. Müzede ise, tanklar tarafından ezilen araçlar, şehitlerin, gazilerin o güne ait fotoğraflar, ses, video kayıtları da yer alacak.

Her sene 15 Temmuz'u Anma Haftası yapılacak. Hafta içerisinde ise biçok etkinlikler düzenlenecek.15 Temmuz'da yaşanan olayların gelecek nesile de aktarılması için bilgilendirme amaçlı broşür, kitap gibi yayınlar hazırlanacak. Ankara il sınırları içinde yaşayan şehitlerin yakınlarına yaşadığı ev veya apartmana asılmak üzere şehitlik beratını temsil amaçlı plaket yapılacak ve asılacak. Karşıyaka Mezarlığı'nda 15 Temmuz Şehitliği özel alanı tahsis edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *