» 
»
 

Ankara-Sivas arası YHT ile 2 saate düşüyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 2018 senesinin ikinci yarısında Ankara-Sivas YHT'yi Ankara-İstanbul YHT'ye bağlanmış olacağının haberini verdi. Bu şekilde Ankara ile Sivas arasının 2 saate düşeceği belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas YHT Hattı Elmadağ Şantiyesi'nde incelemeler yaptı. Elmadağ Şantiyesi'ndeki incelemelerin ardından konuşma yaptı. Konuşmada, 79 milyon vatandaş sayesinde darbe girişiminin geri püskürtüldüğünü ve Türk milletinin millet ruhunun tüm dünyaya gösterildiğini vurguladı. Kendi işinin şantiyelerde olmak olduğunu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da işlerin aynı hızla son sürat devam ettiğini belirtti. Bu ülkenin kalkınmasının, ekonomisinin, büyümesinin ve olmazsa olmazı olan ulaştırma altyapı projelerinde dünden de daha hızlı çalışmak durumunda olduklarını ifade etti. Ayrıca, 1950'lerden sonra demiryolu sektörünün 50 sene boyunca ihmal edildiğini söyledi. Yaklaşık 14 senedir ise olağanüstü bir yatırımla kullanım ömrü uzun olan demiryolu sektörünü geliştirmek için gayret edildiğini dile getirdi.

Türkiye'de Ankara ile Eskişehir YHT hattından sonra Ankara ile Konya, Konya ile Eskişehir, Ankara ile İstanbul, Konya ile İstanbul arasında hizmet veren YHT'lerin bu kapsamda örnek olduğunun altını çizen Arslan, 10 senedir demiryolu sektöründe 50 milyardan fazla paranın harcandığını söyledi. Kendilerinin ise Edirne'den Kars'a kadar ana omurgayı oluşturmak ve bunları Akdeniz, Karadeniz, güney, Suriye, Irak'a bağlamak için çabalandığını ifade etti. Öte yandan, ülkenin her tarafından YHT'nin ağlarının ülkenin demiryolu erişimini sağlayacağını vurguladı. Özellikle de karayolu ve deniz limanları ile de entegre taşımacılığın sağlanmasını istediğini belirtti. Ayrıca 11 saat süren seyahat süresinin 2 saate düşürüleceğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *