» 
»
 

Ankara Valiliği asbest konusunda açıklama yaptı

Maltepe Havagazı Fabrikası'nda binadan ve tesisten alınan numune analizleri üzerine Ankara Valiliği açıklama yaptı. Valilik, binada asbest görüldüğünü ancak havada asbest yayılımı olmadığını bildirdi.

Bir süredir vatandaşları tedirgin eden Ankara'da asbest tartışmalarına son verecek açıklamayı Ankara Valiliği yaptı. Maltepe'deki Havagazı Fabrikası bina yıkımı nedeniyle asbest atıklarının çevreye yayılma tehlikesine karşı açıklama yapan Valilik, söz konusu fabrikanın binasının çevresinden ve tesis içinden havadan ve topraktan alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre yıkımı yapılmamış olan binada asbest varlığı görüldüğünü, ancak havaya asbest yayılımının söz konusu olmadığını belirtti. Açıklamada bu verilere dayanarak halihazırda halk sağlığını tehdit eden bir durum olmadığının anlaşıldığı kaydedildi.

Asbest içerdiği anlaşıla yıkımı yapılmamış binaların mevzuata ve teknik kriterlere uygun olarak ilgili kurumların ve valiliğin denetiminde yıkımının sağlanacağı, atık yönetim kontrolünün de sağlanacağı belirtilirken alınacak numunelerle çevreye olabilecek tüm etkilerin izleneceği bilgisi de paylaşıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *