» 
»
 

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yarın açılıyor

Türkiye ve Ankara'nın saygınlık eseri olan Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı, yarın 29 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre, inşası tamamlanmış olan Ankara YHT (yüksek Hızlı Tren) Garı yarın 29 Ekim günü saat 15.00'te düzenlenecek olan tören ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılacağını duyurdu. Başkentin prestijini artıracak ve mimari zenginliğine zenginlik kazandıracak olan Ankara YHT Garı, TCDD tarafından ilk kez Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildiğine dikkat çekildi. Yapılan açıklamada, hem tarihimizde hem de kültürümüzde önemli bir yeri olan Ankara Garı dokunulmadan inşa edilen Ankara YHT Gar, yapılacak bağlantılar ile Keçiören metro hattına ve Ankaray, Başkentray metrolarına bağlantılı olacak şekilde planlandığı belirtildi.

Ankara YHT Garı'nın günde ortalama 50 bin yolcuya hizmet verebileceği şekilde inşa edildiği vurgulanan açıklamada, 6 demiryolu hattı ve 3 peronun yer aldığı projenin, 194 bin 460 metrekare kapalı alanda zemin katlar ve bodrum kat dahil toplamda 8 kattan oluştuğu dile getirildi. Ulaşım hizmetlerine yönelik birimlerin yanı sıra bin 850'si kapalı ve 60'ı açık olmak üzere toplamda bin 910 araçlık otopark hizmeti de vatandaşlara sağlanmış olacak. Ofisler, mescit, çok maksatlı salonlar, ticari alanlar, cafe ve restoranlar, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar da yer alacak. Öte yandan yapılan açıklamada Gar'ın 19 sene 7 ay sonrasında TCDD'ye devredileceği de belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *