» 
»
 

Ankara’da AVM’lerde plaka tanıma dönemi başladı

Terör saldırıları sonrası başlatılan genişletilmiş güvenlik önlemleri çerçevesinde AVM’ler için şart koşulan plaka tanıma sisteminin ilk uygulaması Ankara’daki bazı AVM’lerde başladı.

Güvenlik önlemleri tedbirleri kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, AVM’lerde li kapalı ve açık otoparklar için otomatik plaka tanıma sistemi mecburiyeti getirmişti. Bu bağlamda yeni sistemin ilk uygulaması Ankara’nın Oran semtin bulunan bir AVM’de başlatıldı.

Yeni sistem sayesinde AVM’lere giriş çıkış yapan araçlar otomatik plaka tanıma sistemi ile kayıt altına alınarak sisteme aktarılıyor. Böylece Emniyete aktarılan bilgiler sayesinde AVM’ye şüpheli veya aranan araçlara ulaşım ve inceleme sağlanıyor.

Öte yandan Emniyet tarafından bildirilen şüpheli plakalar, kurulan plaka tanıma sistemi içerisine kaydediliyor ve kara listeye kaydediliyor. AVM’ye bu plakalarandan birine sahip bir araç girdiğinde ise sistem kırmızı alarm verecek.

Sistemin kurulduğu AVM’nin genel müdürü Ferhat Bank, uygulama yaseyinde geçtiğimiz hafta hırsızlıktan aranan bir aracın ele geçirildiğini ifade ederek, yakalanan süpheliyi emniyete teslim ettiklerini, çok yakında sistemin direk emniyet tarafınfan takibe alınabileceğini, bunun için gerekli çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Güvenlik tedbirlerini daha da sıkılaştırdıklarını belirten Bank, x-ray sayısını artırarak ana kapılar dışında dükkân ve kafelerden AVM’ye girişleri de önlediklerini ifade etti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *