» 
»
 

Ankara’da canlı bomba! Eylem hazırlığındaki 1 teröriste operasyon

Ankara'dan son dakika! Ankara Valiliği'nin kamuya açık alanlarda gösteri, yürüyüş, toplantı gibi faaliyetleri geçici olarak yasaklamasının ardından başkentte bir eylem gerçekleştirileceği yönünde şüpheler artmıştı. Bu sabah saat 03.00 sıralarında eylem hazırlığında bir DEAŞ mensubu terörist, Ankara Eryaman'da şahsın kaldığı eve gerçekleştirilen operasyon sonucu öldürüldü. Evde ise çok sayıda patlayıcı madde ele geçirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Anıtkabir ve eski TBMM binası civarında şüphelendikleri bir şahsı takibe aldı ve yapılan inceleme sonucu şahsın DEAŞ ile bağlantılı olduğunu tespit etti. Ayrıca DEAŞ militanı bu şahsın Ankara’da gerçekleştirilecek bir canlı bomba hazırlığında olduğu bilgisine ulaşan ekipler çalışma başlattı.

Eryaman Mahallesi 47. Sokaktaki hücre evi civarında geniş çaplı güvenlik önlemi alan emniyet mensupları, saat 03.00 sularında tespit edilen binanın 9. Katında bulunan daireye operasyon başlattı. Terörle Mücadele ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan operasyonda ekiplerin “teslim ol” çağrısına şahsın ateşle karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada şahıs ölü olarak ele geçirildi. Teröristin cenazesi savcının incelemesinin ardından Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

Hücre evine yapılan operasyon sonrası yapılan aramalarda patlayıcı maddelere ulaşıldı. Ele geçirilen patlayıcı maddelerin canlı bomba eyleminde kullanılacağı tahmin ediliyor. Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, operasyonun ardından bölgeye gelerek bilgi aldı.

Ankara Valisi Topaca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şahsın Anıtkabir civarında 3 kere görülmesinin ardından takibe alındığını, daha sonra yapılan incelemelerde DEAŞ’la bağlantısının tespit edildiğini belirtti. Aynı şahsın daha sonra eski meclis civarından da görülmesinin ardından takibe alınan şahsa bu gece gerçekleştirilen operasyonda ölü olarak ele geçirildiğini belirten Topaca, şahsın kimliği hakkında açıklamayı doğrulandıktan sonra yapacaklarını ifade etti.

Canlı bomba eylemi hazırlığı içinde olduğu yönünde ciddi bulgular ele geçirildiğini belirten Vali Topaca, yapılan tespitte şahsın evinde 2 adet dinamit lokumu, 6-7 kg civarında amonyum nitrat, tntp tipi denilen iki kavanoz patlayıcı, ateşleme düzeneği ve henüz mahiyeti belirlenemeyen toz tnt ile 2 kilo somun bulunduğunu açıkladı.

29 Ekim ve buna benzer toplantılarda canlı bomba eylemi gerçekleştirebileceği belirtilen şahsın kiralık bir evde oturduğunu belirten Topaca, evin kim tarafından kiralandığının da araştırıldığını belirtti. Başarılı operasyon nedeniyle polise teşekkürlerini ileten Topaca, 29 Ekim veya 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliklerinin yasaklanmadığını, yasağa bu tür milli bayramların ya da Atatürk’ü Anma gibi günlerin dahil olmadığını belirtti. Kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenecek törenlerin valilik izni ile tedbirler alındıktan sonra yapılacağını belirten Topaca, yasağın 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak toplantılarla ilgili olduğunu, vatandaşların da bu konuda anlayışlı olmalarını umduklarını ifade etti.

Ankara'daki canlı bombanın kimliği

AA'nın verdiği bilgiye göre Ankara'daki canlı bombanın kimliği tespit edildi. DEAŞ üyesi olduğu belirlenen ve ölü olarak ele geçirilen teröristin, 1992 Adana doğumlu Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Ahmet B. olduğu öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *