» 
»
 

Ankara'ya NATO'nun ABD'li Komutanı geldi ve Başkomutan'da yolda!

ABD'ye bağlı NATO'nun Komutanı'nın Ankara'ya gelmesiyle, DAEŞ baskısı altında olan Irak Felluce ve Suriye Rakka için operasyonlara start verildi. Bugün ise ABD Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Curtis Michael Scaparrotti geliyor.

CENTCOM (ABD Merkez Kuvvetler) Komutanı General Joseph Votel, Genelkurmay 2. Başkanı'nı Yaşar Güler'i Genelkurmay Karargâh'ında ziyarette bulundu. Joseph Votel'in Genelkurmay ile görüşmesi ve Kobani'de PYD ve YPG'nin içinde yer aldığı SDG yetkilileri ile görüşmelerde bulundu. Dün gelen ABD'li Komutan Joseph Votel'in ardından bugün de Amerika Birleşik Devletler'in Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Curtis Michael Scaparrotti geliyor. Gelecek Başkomutan' da, Orgeneral Hulusi Akar ile görüşme yapacak. Rakka'da operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. DAEŞ terör üyeleri bölgeden temizlenmeye çalışılıyor.

Dün Rakka'da hareketli saatler başladı. Rakka çevresinde saat 14:00'da büyük operasyonların startı verildi. Koalisyonlara bağlı savaş uçakları DAEŞ mevzilerine bomba yağdırdı. Rakka'da DAEŞ hedeflerine kara harekâtları başlatıldı. Yaklaşık 12 bin muhalif ile kara harekâtı devam ediyor. Dün Joseph Votel, Rojava'daki Kobani'de de terör örgütü PYD ve YPG'nin de içinde olduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin yetkilileri ile görüşmeler yapmıştı. Joseph Votel, şimdiye kadar yapılan en üst düzeydeki askeri ziyareti gerçekleştirmiş oldu. Rakka'nın DAEŞ'in elinden kurtarılmasına yönelik ve halkın daha fazla zarar  görmeden bölgeden DAEŞ'in çıkarılması, bölgenin özgürleştirilebilmesi için operasyonların devam edileceği bildirildi. Suriye'nin merkezi Rakka'ya yönelik operasyonun tarihi için herhangi bir gün belirlenmediğini söyleyen Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü olan Talal Ali Sillo'nun yaptığı açıklamalara ek olarak ABD'nin Suriye'deki operasyonlara havadan destek sağladığını söyledi.

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Curtis Michael Scaparrotti Ankara'ya geldi. Scaparotti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldi. Scarapotti için Genelkurmay Başkanlığı'nda bir tören düzenlendi. Komutan kendisine düzenlenen törende, tören kıtasına selam verdi. Ardından Hulusi Akar ile birlikte karargâha geçtiler...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *