» 
»
 

Anneler dikkat! Bebek beslenmesinde ilk 3 yıl çok önemli

İleride meydana gelebilecek davranışsal sorunlar ve psikolojik bozukluklar ile kanser ve kalp hastalıklarının gelişimi açısından bebeğin doğumdan sonraki ilk bin günde beslenmesi hakkında Prof. Dr. Erkan bilgi verdi.

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Kongresi'nde konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Erkan, malnütrisyon olarak adlandırılan yetersiz, kötü beslenme ve hastalıklara bağlı beslenme bozukluğu nedeniyle vücutta görülen hastalıkların sadece kişisel değil toplumsal bir sağlık sorunu olduğunu ifade etti.

Anne sütünün bebeklerde yetersiz beslenme konusunda önemine işaret eden Erkan, ilk 6 ay anne sütünün olmazsa olmaz olduğunu, anne sütüne 2 yaşına kadar devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Anne sütü alamayan çocuklara anne sütüne yakın içeriği olan mamalar verildiğini belirten Erkan, anne sütü alanlar ve almayanlar arasında sağlık sorunları açısından belirgin farklılıklar meydana geldiğini ifade etti. Sağlıklı beslenme açısından ilk bin günün önemine işaret eden Erkan, gelecekte ortaya çıkabilecek davranışsal sorunlar, psikolojik bozukluklar, kanser ve kalp hastalıklarının gelişiminin bu şekilde önlenebildiğini, ileride yaşanabilecek sorunların bu dönemdeki beslenme bozukluklarından başlayabildiğini belirtti. Erkan, "İlk bin gündeki beslenmeyi anne sütü temelli, sağlıklı planlayabilirsek ileride yaşanabilecek sağlık sorunlarını da önleyebilmiş oluruz." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *