» 
 

Anneler için erken emeklilik borçlanmasının koşulları belli oldu

Çalışan annelere erken emekli olabilmeleri için büyük avantajlar sağlayacak olan şartların belirlendiği açıklandı. Çalışan anneler açıklanan şartları sağladıkları takdirde 6 yıla kadar prim hakkı kazanabilecek. İşte ayrıntılar...

Torba Yasa tasarısı bünyesinde ele alınarak değerlendirilmesi yapılan "çalışan annelere erken emeklilik"  şartları doğum borçlanması ile gerekli koşulu tamamlamış olan anneler, erken emekli olabilecek.  

Tasarıya göre her bir çocuk için 2 yıl borçlanma yapılabilmesi için yasaya göre yerine getirilmesi gereken 3 şart bulunmakta. İlk şart sahip olunan her bir çocuk için doğumun sigortalı olarak işe başladığı tarihten sonra dünyaya gelmiş olması gerekiyor.

İkinci koşul için, çocuğun hayatta olması ve son şart olarak da annenin adına doğum yaptığı tarih itibari ile 2 yıl boyunca herhangi bir prim yatmamış olması gerekiyor.

Gerekli koşulları yerine getirerek erken emeklilik için başvuruda bulunmak isteyen sigortalılar ve hak sahipleri, en son çalışmasının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne ve veya sosyal güvenlik merkezine, Kamu görevlileri ise “SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na borçlanma talep dilekçesiyle başvurabilecekler.

Öte yandan doğum borçlanması başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin işveren kurumdan belge herhangi bir belge almasına gerek kalmayacak. Gerekli evrak kurum hizmet kayıtlarından yapılan tespitlere incelemeye alınacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *