» 
 

Annelere devletten her ay 823 TL destek

Yapılan yeni düzenleme sayesinde annelere yarım gün mesai ile tam maaş uygulaması yapılacak. Yani anneler devlet katkısı ile yarım gün çalışarak 823 lira alacak. Ayrıca doğumdan sonra anne ya da babadan hangisi isterse çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek.

Torba yasası ile yürürlüğe giren ve çıkarılan yönetmelik detayları belirlenen yarım gün mesaide devlet katkısı ayda 823 lirayı bulacak. Düzenlenen yasaya göre doğum yapan kadınlar analık izni hakkı sonrasında ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve sonrasındaki doğumlarda ise 6 ay yarım gün çalışarak tam maaş alabilecekler. Engelli çocuğu olanlar da ise bu süre 12 ay olarak uygulanacak. Hatta 3 yaşına kadar olan çocukları evlat edinen kişiler de bu haktan yararlanabilecek. Belirtilen haklar özel sektörde çalışan annelere de tanındı. Ancak bu haktan faydalananlar süt izinlerinden yararlanamayacak.

Ayrıca kadın istediği takdirde haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilecek ve hergün bunu kullanabilecek. Yine isteğe bağlı olarak bu hakkı haftanın belli günlerinde kullanabilecek. Yani haftanın 3 günü çalışıp 3 günü izin yapabilecek. Öte yandan anne yada babadan biri çocuğu okula başlayana kadar yarım gün olarak çalışabilecek.

Buna göre kadın işçi için şartlar ise, son üç senede minimum 600 gün priminin yatmış olması gerekiyor. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmış olması ve analık izninin bitmesinin ardından 30 gün içerisinde kuruma başvuruda bulunmuş olması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *