» 
»
 

Annesine aşırı bağlı çocuklar okula gitmekte zorluk yaşıyor

Okula başlayan 4 ile 7 yaş arasındaki çocukların yüzde 2'sinde, anneye aşırı bağımlılıktan dolayı ortaya çıkan ayrılma anksiyetesi bozukluğu görülüyor. Bu süreç ise en az dört hafta sürüyor.

Anne ve babaların tutum ile davranışları, sosyal çevre çocukların küçük yaşta karakterlerinin oluşmasında etkilidir. Çocuklarına aşırı derecede düşkün, hiçbir sorumluluk yüklemeyen, çocuğunu sürekli uyaran ve sınırlayan ebeveynler, çocuklarının kendilerine olan özgüvenin olmamasına neden oluyor. Çocuklarının gelişim aşamasında anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor. Özgüvensiz büyüyen çocuklarda genellikle okul döneminde ayrılma anksiyetesi bozukluğu ortaya çıkıyor.

Okula ilk kez başlayacak çocuklarda ortaya çıkan anksiyetesi problemi, çocukta beklenenden daha da fazla kaygıya neden olmaktadır. Çocuk, bağlandığı kişiden uzak kaldığında onu kaybedeceğini ve başına kötü şeyler geleceğini düşünmektedir. Oluşan bu kaygı nedeniyle çocuk, ne okul ne de başka bir yere annesiz ya da babasız gitmek istemeyecektir.

Genellikle çalışan annelerde, çocuklarını bakıcıya ya da aile bireylerinden birine bıraktığında suçluluk psikolojisi oluşuyor. Bu durum ise annelerin çocuklarına anormal derecede korumacı olmasına neden oluyor. Aşırı korumacılık ise çocuğun psikolojisini olumsuz etkiliyor. Çevresel faktörlerden dolayı annede ortaya çıkan kaygıya bağlı psikolojik sorunların çocukta da çıkma ihtimali yüksek oluyor.

Ayrılma anksiyetesi bozukluğu olan çocukların annelerinde de depresif bozukluk ve kaygı sıkça görülüyor. Ayrılma anksiyetesi nedeniyle okula gitmek istemeyen çocukların uygun terapi teknikleriyle kaygılarını en aza indirmek gerekir.. Tamamen düzeltilmeyen ancak yalnızca bastırılan kaygı, çocuğun ilerideki hayatında da farklı psikolojik nedenlere yol açar.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *