» 
»
 

Anoreksiya nedir? Anoreksiya hastalığının belirtileri nelerdir?

Günümüzde görülen yeme bozuklukları ile ortaya çıkan rahatsızlıklardan biri olan Anoreksiya, genellikle genç yaştaki kızlarda görülen psikolojik bir durumdur. Peki, Anoreksiya'nın belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Eskiden çok ender bir hastalık olarak görülen Anoreksiya, bir yeme bozukluğu hastalığıdır. Anoreksiya hastalığına yakalanan bireylerin yaklaşık yüzde 95'i kadındır. Peki, Anoreksiya'nın belirtlileri nelerdir?

Anoreksiya'nın en temel belirtilerinden biri kişide kilo alma korkusu oluşmasıdır. Bu durumdaki bir kişi yeme konusunda neredeyse fobik olacak dereceye kadar ilerleyebilir. Kilo alma korkusunun haricinde hem ruhsal hem de bedensel bozulmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak kişiler çok ince ve zayıf bile olsa kendilerini daima kilolu hissederler. Bu nedenle ya devamlı yediklerini kontrol altında tutarlar ya da ağır egzersizler yaparlar.

Bu hastalığın oluşumu, sosyolojik, psikolojik ve biyolojik olmak üzere 3 boyutta ele alınır. Anoreksiya hastalığı vücutta büyük değişimlere neden olabilir. Vücuttaki su-tuz dengesi bozulur. Karaciğer enzimleri yükselir. Kansızlık görülür. Tiroid bezi hormonları düşer. Kalp atımında düzensizlik ya da azalma görülür. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *