» 
»
 

Antalya'da FETÖ soruşturmasında 428 kişi tutuklandı

Antalya'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne bağlı Paralel Devlet Yapılandırması'na yönelik yapılan yapılan operasyonlar kapsamında haklarında işlem başlatılıp gözaltına alınan 1.338 kişiden 428'inin tutuklandığı bilgisi alındı.

Antalya'da FETÖ/PDY operasyon kapsamında haklarında, anayasayı ihlal etmek, halkı Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı isyana teşvik etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclsii'ni ortadan kaldırmak ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görevlerini kısmen ya da tamamen yapmasını engelleme teşebbüsünde bulunmak suçlarından dolayı başlatılan soruşturmalarda göz altına alınan bin 338 kişiden, 428'inin belirtilen suçlardan dolayı tutuklandığı bilgisi alındı.

Antalya Valiliği'nden konu ile ilgili gelen açıklamalarda, tutuklananların dışında gözaltına alınan kişilerden 232'sinin denetimli olmak üzere 469 kişinin serbest bırakıldığını ve 172 kişinin ise firari olduğunu belirtti. Yapılan açıklamalarda bin 540 kişinin görevden uzaklaştırıldığını, 5 kişinin emekliliğe sevk edildiği ve 97 kişinin ise ihraç edildiği bilgisi verildi. Toplamda 2 bin 980 kişi hakkında adli ve idari olarak işlem yapıldı.

Haklarında gözaltı kararı bulunan 910 hakim ve savcıdan 49'u tutuklandı. 15'i adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Halâ gözaltına bulunan 15 hakim ve savcının işlemleri devam ediyor iken, 5 kişi de teslim edildi. Firardaki 15 kişinin arama çalışmalarına devam ediliyor. Haklarında işlem başlatılan 117 adliye personelinden 64'ü gözaltına alındı. 64'den 61'i tutuklandı. 53 adliye personeli açığa alındı. Firari olan 1 kişi aranıyor.

Emniyet ayağında bulunan 271 kişi hakkında işlem başlatıldı. 108'inden 41'i tutuklandı. 41'i gözaltında ve sorguları halâ devam ediyor. 13 kişi teslim edildi. Firardaki 3 emniyet mensubu aranıyor. 13 polis ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. Üniversite ayağında bulunan 494 kişiden, 267'sinin hakkında gözaltı kararı çıktı. Yakalanarak gözaltına alınan, 96 kişi tutuklandı. 46 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 183 kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. 16 kişi tutuklandı. 27 kişi ise firarda ve aramalar devam ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *