» 
»
 

Antalya’da kan takviyesiz böbrek nakli yapıldı

Yehova şahitlerine mensup ve inancı gereği kan alıp vermeyen kadına, kan takviyesi yapılmadan böbrek nakli operasyonu gerçekleştirildi.

Antalya’da yaşamakta olan ve Yehova Şahitleri’nden olması sebebi ile inançları gereği vücuduna kan alıp vermeyen 56 yaşındaki Semih Sabri Güzel, kendisi gibi Yehova Şahitleri’nden olan 52 yaşındaki eşi Hülya Güzel’e ‘Ölüm riski bile olsa kan verilmeyecek’ yazılı belgeyi imzalayarak böbrek bağışında bulundu.

Semih-Hülya Güzel çiftinin talepleri doğrultusunda böbrek naklini, kan takviyesi yapılmadan gerçekleştiren AÜ Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı konuya ilişkin açıklamada bulundu. Aydınlı çiftin yazılı ve sözlü beyanlarına istinaden ameliyat esnasında özel ilaçlar kullanılarak operasyonu yapma kararı aldıklarını ifade ederek, operasyon sonrasında her iki kişinin de sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardı. Öte yandan ilki Amerika’da uygulanan sağlık protokülünün benzeri uygulanan operasyon Türkiye’de ikinci olma özelliği taşıyor.

MUKADDES KİTAP’A İNANAN YEHOVA ŞAHİTLERİ

İçinde Tevrat, Zebur ve İncil’den sözlerin olduğu ‘Mukaddes Kitap’a inanan Yehova Şahitliği’nde, kişilerin kan almaları veya vermeleri yasak. Yasal olarak ameliyat öncesi bir ‘tıbbi vasi’ ilan ediliyor. Olası bir krizde bu vasiye hayati tehlike için kan verilip verilmeyeceği soruluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *