» 
»
 

Antalya'da maden ocağında göçük : 2 Ölü

Antalya'nın Kemer ilçesinde bir kömür madeninde metan sıkışması sonucu mahsur kalan iki işçinin cesetlerine ulaşıldı.

Antalya'nın Kemer ilçesinde bir kömür madeninde metan sıkışması sonucu mahsur kalan iki işçinin cesetlerine ulaşıldı.Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ovacık Mahallesi'nde Balyak Madenciliğe ait olduğu belirtilen kömür madeninde dün akşam saatlerinde yaşanan olaydan hemen sonra çalışmalara başlayan kurtarma ekipleri, işçileri aramak için yoğun bir gayret gösterdi.


Kurtarma Ekipleri, metan gazı sıkışması nedeniyle yerin yaklaşık 900 metre altında mahsur kalan madencilerden Levent Korkmaz (39) ve Esen Çavuş'un (35) cesetlerine ulaştı. İşçilerin cesetleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri tarafından ocaktan çıkarıldıktan hemen sonra Antalya Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.


Olay yerine gelerek gazetecilere bir açıklama yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Acil Servise dün saat 19.43'te gelen ihbarın ardından itfaiye, AFAD ve maden ocağı ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarına başladığını ifade etti.
İki madencinin cesetlerine ulaşan kurtarma ekiplerinin, cesetleri ocak dışına çıkardığını belirten Karaloğlu, işçilere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Karaloğlu, basın mensuplarından birinin sorusu üzerine ocakta patlama ya da göçüğün söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.


Madende yoğun bir gaz olduğunu dile getiren Karaloğlu, "Arkadaşlarımızın gazdan etkilenerek öldüklerini düşünüyoruz ama kesin sonuçlara ancak otopsi sonuçları neticesinde ulaşabileceklerini söyledi. Göçük veya grizu patlaması yok. Yoğun bir gaz sızıntısı sonucu meydana gelmiş bir kaza." dedi.


Karaloğlu, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve bu maden kazasının etraflıca soruşturulacağını vurguladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından olayın inceleneceğini söyleyen Karaloğlu, olay saatinde 14 işçinin madende çalıştığını ve 10'unun olay sırasında tünelde bulunduğunu aktardı.
Mezardibi mevkisindeki kömür madeninde dün akşam yaşanan olayda metan gazı sıkışması belirlenmiş, ihbar üzerine bölgeye çok sayıda sağlık, itfaiye ve AFAD ekibi sevk edilmişti. İşçilerden Levent Korkmaz ve Esen Çavuş'un yaklaşık 900 metre derinlikte mahsur kaldığı belirlenmişti. İşçileri kurtarmak için yapılan yoğun bir çalışmalar çerçevesinde, ocağın içine hava basılarak işçilerin hayatta kalmasına çalışılmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *