Antarktika'da kurulacak Türk üssü için ikinci sefer Aralık'ta

Türk Antarktik Seferi Ekibi ilk fizibilite çalışmalarını yaparak yurda döndü. Ekip ikinci seferini Aralık ayında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı uhdesinde Antarktika'da kurulacak olan Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için 24 Şubat'ta Antarktika'ya giden ekip yurda döndü. Türk Antarktik Seferi Ekibi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy ile ekibi daha kapsamlı ve daha uzun sürecek ikinci fizibilite çalışmaları için yeniden Antarktika'ya Aralık ayında gitmeyi planlıyor.

Antarktika'da kurulması planlanan Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü için en doğru noktayı tespit etmek üzere ön fizibilite çalışmalarını tamamlayan ekibin dünya literatürüne katkı sağlayacak bilimsel faaliyetlerde bulunabilmek adına 1 ay boyunca gece gündüz çalıştıklarını belirten Özsoy, kıtada 4 bin kilometre yol katettiklerini ve kara ve denizde olmak üzere 2 milyon metrekare alan ölçümü gerçekleştirdiklerini anlattı.

Ekibin lideri Özsoy, 45 noktadan örnek ve numune alarak 17 topografik kara ölçümüyle 38 alanda gözlem yaptıklarını vurgulayarak ikinci fizibilite çalışmasının daha kapsamlı ve uzun süreceğini ve bu çalışmayı da aralık ayında gerçekleştireceklerini kaydetti. Özsoy Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü'nün nereye yapılacağı hususunun bundan sonra netlik kazanabileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *