Antartika'dan sevindiren haber! Ozon tabakasıdaki delik küçülüyor

Antartika'nın üzerinde bulunan ozon tabakasındaki incelme nedenlerini ve büyüme küçülme oranlarını inceleyerek önemli tespitler yapan bilim insanları 2000 - 2015 yapılan ölçümler kıyaslandığında ciddi anlamda bir küçülme saptandığını açıkladı...

Güneşten gelen zararlı ışınları tutura dünyamızın aşırı ısınmasını, birçok sağlık sorunlarının yaşanmasını engelleyen ozon tabakasının kullanılan kimsayallar ve sera gazları gibi etkenlerle bir süre önce delindiği anlaşılmıştı. Yaklaşık 2 milyon metrekare büyüklüğünde amosferin 30 kilometre yukarısındaki bu delik yaşanabilecek olumsuz etkilerde  göz önüne alınınca bilim camiasında derin yankılar uyandırdı. Günümüzde ise Antartika'daki ozan tabakası üzerinde araştırmalar yapan bilim adamlarının elde ettikleri veriler yüzleri güldürdü.

İlk olarak 1980'li yıllarda İngiliz bilim insanları tarafından inceldiği saptanan Antartik'nın yaklaşık 10 külometre kadar üzerinde bulunan deliğin 2015 Eylül yılında yapılan son ölçümlere göre 2000 yılına kıyasla yaklaşık olarak Hindistan'ın yüzölçümü kadar bir büyüklükte kapandığı anlaşıldı. Bu önemli gelişmede kademeli olarak azaltılan kimyasal kullanımı etkisi olduğunu vurgulayan bilim insanları ozon tabakasındaki bu küçülmenin ilerleyen yıllarda daha da fazlalaşacağını düşündüklerini ifade etti. 2015 Ekim ayındaki bulgulara istinaden ozon tabakasındaki deliğin rekor seviyeye ulaştığını ortaya atılan haberlerinde o dönemde yaşanan volkanik faliyetlerden dolayı ortaya çıktığı açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *