» 
»
 

Antibiyotik kullanımı için 5 dakikada sonuç veren test uygulanacak

Her üç hastadan birisinin antibiyotik kullandığını belirten Sağlık Bakanı Akdağ, artık hastanelere dağıtılacak hızlı tanı testi ile hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına karar verileceğini açıkladı.

Antibiyotik kullanımında yeni dönem başlatan "Akılcı Antibiyotik Kullanımı" lansmanına katılarak bilgi veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gereksiz antibiyotik kullanımının önünde geçebilmek için doktorların artık 5 dakikada hızlı sonuç veren hızlı tanı testi kullanacaklarını belirtti. Aile hekimi, çocuk hekimi, kulak burun boğaz ve acil hekimlerine dağıtılacak bu test ile beta mikrobunun muayene sırasında tespit edileceğini belirten Akdağ, boğaz kültür testinin uzun sürdüğünü, hızlı tanı testinin boğazdan alınan sürüntü ile yapıldığını ve 5 dakikada beta olup olmadığının belirlendiğini kaydetti.

OECD ülkeleri arasında antibiyotik kullanımında en kötü durumda olduğumuzu, bakanlığın ise yılda antibiyotiklere 1 milyar lira ödediğini belirten Bakan Akdağ, vatandaşları bilgilendirmek için afiş, spot ve el ilanları hazırladıklarını, antibiyotik kullanmadan önce hastanın mutlaka doktora danışması gerektiğini kaydetti. Antibiyotiğin bakteri kaynaklı hastalıklarda kullanıldığı bilgisini veren Akdağ, virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanımına yer olmadığını da belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *